Sekuestro për pasuritë e Adriatik Llallës, ambasadorja amerikane: SPAK po arrin rezultate me ligjin Anti-Mafia

03/12/2020 - 22:05

Ambasadorja amerikane ka vlerësuar SPAK pas vendimit të GJKKO për të sekuestruar sërish pasuritë e ish-kryeprokurorit të përgjithshëm, Adriatik Llallës.

Yuri Kim thotë se SHBA e mbështet implementimin e Reformës në Drejtësi teksa thekson se SPAK po arrin rezultate me ligjin Anti-Mafia dhe pikërisht rasti Llalla është lloji i çështjes së korrupsionit që SPAK është krijuar për të ndjekur penalisht.

Vetëm disa ditë pasi vetë GJKKO ia liroi pasuritë, SPAK ka bërë një tjetër kërkesë, kësaj radhe në bazë të ligjit antimafia.

GJKKO më 23 nëntor të këtij viti i ka sekuestruar Lallës një apartament banimi në Durrës, dhe 4 toka arrë, 3 prej të cilave në Tiranë.

SPAK njofton se hetimet pasurore ndaj Adriatik Lallës janë në vazhdim e sipër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Akademiku Artan Fuga si anëtar i Akademisë së Shkencave është distancuar nga studimi i fundit mbi imunizimin e popullsisë ndaj COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale na njeh me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Prej disa ditësh, vendi është përfshirë nga një mot i acartë, ndërsa temperaturat pritet të shkojnë deri në -15 gradë C në zonat malore.

Ministrja Ogerta Manastirliu dhe përfaqësues të Komitetit Teknik të Ekspertëve dolën sot në një komunikim me mediat për të njoftuar mbi s

Prokuroria mbylli hetimet për vrasjen e Jurgen Kurtit, i riu që njihej ne Tiranë si menaxheri i vipave.

Autoriteti Rrugor Shqiptar iu bën thirrje drejtuesve të mjeteve të përdorin zinxhirët në disa akse rrugore të vendit, për shkak të motit

Në ditën e 6-të nga nisja e vaksinimit kundër Covid-19 në Shqipëri, dozat e para të vaksinës Pfizer po i marrin mjekët dhe infermierët e

Gjatë gjithë natës, në qarkun e Korçës kanë vijuar reshjet e dëborës me intensitet të lartë, të shoqëruara dhe me erëra të forta në zonat

Bashkia e Durrësit njofton se po vijon punën e përditshme për pastrimin dhe mbajtjen në gatishmëri të plotë të infrastrukturës kulluese p

Një video e cila ka qarkulluar së fundmi në rrjetet sociale ka alarmuar autoritete greke të ushtrisë.