Sezoni turistik në Durrës do zgjasë edhe gjithë shtatorin! Cila ishte risia e këtij viti (VIDEO)

02/09/2019 - 14:21

Temperaturat e larta që vijojnë të jenë prezente në vendin tonë po ndikojnë pozitivisht në industrinë e turizmit. Koha me diell dhe temperaturat optimale pritet të zgjasin për të paktën edhe një muaj sezonin turistik veror. Kjo fundjavë që lamë pas shënoi zyrtarisht fundin e sezonit veror, pasi përkon me fundin e muajit gusht, por pushuesit e huaj dhe kryesisht ata polak kanë prenotuar në masë përgjatë muajit shtator, duke bërë që sezoni turistik të mos përfundojë me gushtin.

Kryetari i Shoqatës së Hoteleri-Turizmit për degën e Durrësit, Eduart Xhepa, shprehet se pushuesit nga Evropa Perëndimore dhe ajo Lindore vijojnë prenotimet në hotelet e bregdetit të Durrësit.

Risia e këtij sezoni ishte ardhja në masë e turistëve hungarezë, ukrainas dhe gjermanë, ndryshe nga vera e 2018-s që binin në sy norvergjezët e suedezët. Ndërsa turistët italianë dhe polakë mbeten të përvitshëm.

Teksa analizon sezonin turistik që po lëmë pas, Xhepa shprehet se krahas problematikave, operatorët ndihen të kënaqur pasi konsiderohet një sezon i suksesshëm për faktin se Shqipëria është vizituar masivisht nga pushues nga vende të ndryshme të botës.

Pastërtia, uji i pastër, furnizimi me ujë të bollshëm dhe fakti që s’ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike, kanë qenë në favor të turizmit për verën 2019.

Ndërsa lidhur me infrastrukturën, Xhepa thekson se ka disa mangësi të cilat duhen përmirësuar dhe plotësuar në vazhdimësi.

Objektivi i operatorëve turistikë është që Shqipëria të mos ofrojë vetëm turizëm sezonal gjatë muajve të verës, por në të gjithë periudhën e vitit; në verë duke shfrytëzuar bregdetin, ndërsa në dimër turizmin malor.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Ambasada amerikane në Tiranë do të ofrojë mundësi për të gjithë studentët, studiuesit apo profesionistët e rinj, për të marrë pjesë në nj

Pas arritjes së marrëveshjes për Reformën Zgjedhore, paraditen e sotme do të zhvillohet një takim mes ambasadores amerikane, Yuri Kim dhe

Përjashtohet nga radhët e Policisë së Shtetit shefi i Stacionit Policor Fushë Arrëz, Izmir Duraku, për të cilin bëri denoncim vajza e rri

Ditën e sotme do të publikohen përgjigjet e Lotarisë Amerikane për të gjitha shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar.

Në Shqipëri, palët politike arritën mbrëmjen e së premtes marrëveshjen për reformën zgjedhore.

Sipas MeteoAlb, deri në orët e mesditës vendi ynë këtë të shtunë do të jetë me vranësira të shpeshta, të cilat do të sjellin reshje shiu.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se mbrëmjen e sotme ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një paciente 85-vjeçare nga Tirana, e konf

Komisioni i Venecias duket se i ka dhënë një “shuplakë” tjetër mazhorancës, pasi i dha të drejtë Metës për emërimet në KED.

Gjykata e Posaçme e Apelimit ka hequr masën e pezullimit për gjyqtarin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci duke i dhënë të drejt