Shërohen 7 të infektuar nga Covid-19 në Durrës

03/06/2020 - 11:47

Rritet numri i të shëruarve nga koronavirusi në Durrës.

Paraditen e sotme Ministria e Shëndetësisë përditësoi të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë, ku njoftoi se në 24 orët e fundit janë shëruar 7 qytetarë.

Nga raportimi i një dite më parë, Durrësi numëronte 20 pacientë me Covid, 7 prej të cilëve ia hodhën kësaj beteje.

Gjatë 24 orëve të fundit, qyteti bregdetar regjistroi edhe dy persona të tjerë pozitive duke e çuar numrin e rasteve aktive në total 15.

Ndërkohë, në raportimin e datës 2 qershor të Ministrisë së Shëndetësisë bëhet me dije se që nga fillimi i pandemisë, në qarkun e Durrësit janë regjistruar 253 raste të konfirmuara, nga të cilët 207 janë shëruar ndërsa 6 të tjerë kanë humbur jetën.

Qyteti i Durrësit vijon të jetë vaktër aktive me qytetarë të infektuar. Kujtojmë se dy rastet më të fundit janë dy punonjëse të Kadastrës, sportelistja për të cilën kishte dyshime se ishte infektuar me Covid-19 pasi u konfirmuan familjarët e saj; si dhe një specialiste sektori.

Në gjithë Shqipërinë deri më tani janë konfirmuar pozitivë 1184 raste, ku vijojnë të jenë 253 persona aktivë me Covid-19, kryesisht në Tiranë, Durrës dhe Krujë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Detaje të reja dalin në dritë nga arrestimi i ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, i cili prej 8 muajsh ishte shpallur në kërkim.

Ultësira Perëndimore do të jetë në kushte të qëndrueshme atmosferike duke bërë që kthjellimet të jenë dominante në pjesën më të madhe të

Kjo është dhoma ku 30-vjeçarja Anisa Josifi ka qëndruar për 15 muaj e vdekur.

Shefja e Shërbimit Infektiv, Najada Çomo shprehet se koronavirusi është sëmundja më e tmerrshme që është përballur gjatë punës së saj.

Nuk kishte asnjë dyshim se materiali gjysëm historik dhe gjysëm gazetaresk i hulumtuesit Auron Tare, do të merrte formën e skandalit pors

Mjeku urolog, Artan Koni, ka reaguar ashpër për situatën e rënduar nga koronavirusi në vend, ku prej javësh kemi rritje të ndjeshme të nu

Ish-deputetja e Durrësit, Esmeralda Shkjau, i ka dedikuar një postim prekës në rrjete sociale mjekut Hysni Shkjau, i cili humbi sot betej

Kryetari i Bashkisë së Shijakut, Elton Arbana, ka zhvilluar sot një mbledhje me task-forcën antiCOVID dhe Shtabin e Emergjencave.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se janë dyfishuar grupet e inspektimit në zonat bregdeta