Shifra tronditëse/ Në Durrës rritet në mënyrë të ndjeshme numri i të prekurve nga diabeti (VIDEO)

12/11/2019 - 18:01

Në Durrës arrin në 10 mijë numri i të prekurve nga diabeti, duke shënuar një rekord negativ për qytetin bregdetar. 10% e numrit total të diagnostifikuarve në rang republike janë në Durrës, ndërsa numri real mund të jetë edhe më i madh, sepse shumë persona nuk kanë bërë kurrë një kontroll mjekësor për këtë sëmundje.

Mjekë të spitalit të Durrësit dhe autoritetet lokale kanë marrë pjesë në fushatën sensibilizuese për diagnostifikimin e sëmundjes së diabetit, duke dhënë mesazhin e këtij viti: “Ushqehuni shëndetshëm”.

Eduart Spahiu, mjek i spitalit të Durrësit foli për mediat duke dhënë edhe mesazhin sensibilizues.

Në Ditën Botërore të Diabetit, në tendat e vendosura para pallatit të kulturës, qytetarë të shumtë kanë bërë falas testin e diabetit, duke marrë po kështu edhe konsulta nga mjekët përkatës për trajtimin e sëmundjes.

Mjekët e pranishëm në këtë fushatë sensibilizuese i bënë thirrje popullatës që të diagnostikohet, sepse diabeti po konsiderohet si pandemi, që po shënon rritje të konsiderueshme, dhe problematike është situata kryesisht te fëmijët dhe moshat deri në 40 vjeç.
Sipas mjekëve, diabeti ndahet në tipin 1 dhe në tipin 2. Në tipin 1 bëjnë pjesë 30% e pacientëve që janë kryesisht fëmijët që po rriten të kequshqyer dhe obezë. Diabeti është shkaktuar kryesisht prej obezitetit dhe kjo për mjekët është e pandalueshme. Në tipin 2 bëjnë pjesë pacientë të moshës mbi 40 vjeç.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e nesërme, Universiteti i Durrësit do të rihapë dyert sërish pas shkëputjes së detyruar për shkak të tërmetit të 26 nëntorit.

Pjesa urbane në Tiranë e ka mbyllur fazën e emergjencës, ndërkohë që po punohet edhe në zonat rurale që jeta t’i rikthehet normalitetit.

Pasi hapi dyert dhe zemrat për një strehë të sigurt për qytetarët shqiptarë të prekur nga tërmeti tashmë qeveria e Kosovës është mobilizu

Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme edhe në selinë e Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve në Tiranë.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka miratuar listën me 660 familje të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, të cilat përfitojnë subvencionim qir

Vijon prishja e ndërtesave të dëmtuara rëndë gjatë tërmetit të 26 nëntorit.

Mesditën e sotme, mjetet e rënda të IMT-së kanë prishur shtëpinë dy katëshe në Ish-Kënetë, siç duket në videon e “DurrësLajm”.

Nis shembja e një godine 2 katëshe në lagjen nr.14, në Durrës.

Këshilli Bashkiak i Lezhës ka miratuar pagesën e plotë të qirasë për të gjitha familjet e prekura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.

Në një kohë kur Durrësi po kalon një nga situatat e tij më të vështira, për shkak të problemit të strehimit të mijëra qytetarëve që tërme