Shijak, 15 banesa të pabanueshme. Arbana: Kemi marrë masa për sistemimin e të gjithë banorëve

22/09/2019 - 10:39

“15 banesa të pabanueshme në njësitë administrative të bashkisë së Shijakut dhe 95 banesa me dëmtime të lehta. Ky është bilanci paraprak i dëmeve që kanë shkaktuar lëkundjet sizmike në bashkinë e Shijakut”,- bën të ditur kryetari i bashkisë Elton Arbana.

Për DurrësLajm, Arbana thekson se janë marrë të gjitha masat dhe në bashkëpunim edhe me deputetët e zonës janë sistemuar banorët e shtëpive që janë kthyer në të pabanueshme. Këto banesa ndodhen në njësitë administrative Xhafzotaj, Maminas dhe Gjepalaj.

Në njësinë administrative të Maminasit janë ngritur 3 çadra me kapacitet 24 persona, ku janë sistemuar 3 familje, të cilat edhe për shkak të gjësë së gjallë që kanë nuk duan të largohen nga banesat.

Ndërkohë, një familje me 8 anëtarë është sistemuar pranë Kavaleshencës Durrës.

Në Gjepalaj, në ambientet e një shkolle, që nuk frekuentohet nga nxënësit, është ngritur një qendër emergjence ku planifikohet të sistemohen banorët e shtëpive që janë kthyer në të pabanueshme.

Sipas kryebashkiakut Arbana, janë ngritur grupet e punës që po bëjnë konstatimet dhe verifikimet në terren tek të gjitha banesat e dëmtuara apo të krisura.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një postimi në rrjete sociale, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka përsëritur për të disatën herë që nga nisja e punimeve për rikonstru

Deputetja e Durrësit, Edlira Hyseni ka shprehur në rrjete sociale gëzimin e saj për shifrën rekord që iu akordua Shqipërisë në Konferencë

Bashkia e Durrësit ka publikuar në faqen zyrtare 8 pyetje dhe 8 përgjigje, ku synohet të sqarohen të gjitha pikëpyetjet e qytetarëve lidh

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen foli së bashku me kryeministrin Edi Rama pas përfundimit të Konferencës së Donator

Dera e apartamentit të Rakip dhe Dile Rekës qëndron gjithmonë hapur.

200 pacientë të vegjël në ditë kërkojnë ndihmën e bluzave të bardha në urgjencën pediatrike në Durrës.

Pas lirimit të dy ish- anëtarëve të bandës së Durrësit, Endrit Dokles dhe Sardian Sulejmanit, ILD ka filluar inspektimet në disa gjykata

Konferenca e Donatorëve në Bruksel ka mbledhur një shumë marramendëse për procesin e rindërtimit në Shqipëri, duke i kaluar të gjitha pri

Gjatë mbajtjes së seancës së dytë të Konferencës së Donatorëve në Bruksel, sa i takon procesit të rindërtimit në Shqipëri u bë me dijeni

Franca ka vendosur t’i dhurojë Shqipërisë 100 milionë euro për procesin e rindërtimit, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019.