Shijak. Kapet Rudin Çalliku, prej 11 vitesh i kërkuar në Apenine

Postuar: 30/01/2014 - 16:41

·      Rrezikon dënim deri 24 vjet heqje lirie për trafik droge, tentativë vrasjeje dhe pjesëmarrje në organizata kriminale mafioze

DURRËS, 30 janar 2014 –  Një tjetër “VIP” i krimit në Apenine, shijakas që fshihet prej 11 vjetësh, është kapur nga blutë bregdetarë për llogari të drejtësisë “trengjyrëshe”. Drejtoria e policisë së shtetit e qarkut të Durrësit njofton se në mesditën e 30 janarit 2014 është kapur në qytetin e Shijakut shumë i kërkuari Rudin Çalliku, 40 vjeç, me banim në qytetin buzë Erzenit. 40-vjeçari u shpall “wanted” nga zyra qendrore kombëtare Interpol Tirana më 26 qershor 2012. Po sipas këtij burimi zyrtar, Interpol Roma ka njoftuar homologët shqiptarë se autoritetet gjyqësore të Gjenovës në Itali kanë lëshuar ndaj Çallikut urdhër arresti qysh më 18 mars 2002. Togat e zeza të “Çizmes” e kanë akuzuar për trafik droge, tentativë vrasjeje dhe pjesëmarrje në organizata kriminale mafioze. Maksimumi i dënimit arrin në 24 vjet heqje lirie. Bëhet e ditur se vazhdojnë procedurat për ndalimin me qëllim ekstradimi të këtij shtetasi drejt Italisë.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Reforma për thjeshtimin e burokracive në administratë është duke vazhduar.

   Neglizhuan sëmundjen e vajzës së vogël, pasi kishin një fatkeqësi familjare, 7­-vjeçarja ndërron jetë në spitalin e Durrësit, pesë orë

Stacioni i trenit për qytetarët Tiranës do të rikthehet në Bulevardin e Ri, aty ky ka qenë stacioni historik.

Ish-nëndrejtor i Përgjithshëm i Burgjeve, Iliaz Labi ndodhet nën arrest shtepiak për llogari të një procesi për çështje korrupsioni.

Nisi sot rimbursimi i fishave të diabetit për fëmijët diabetikë, pas vendimit të Qeverisë për ofrimin falas të fishave për fëmijët 0-18 v

Një tjetër vetëvrasje është regjistruar në qytetin e Durrësit, ku ka varur veten një burrë i moshës 52 vjeç.

Gjykata Administrative ka rrëzuar kërkesë-padinë e prokurores Rovena Gashi të bërë javën e kaluar ndaj Prokurores së Përgjithshme të përk

36 gjyqtarë dhe prokurorë do t’i nënshtrohen ligjit të Vettingut.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka shpallur afatet për aplikimet për vende te lira pune në pozicionin infermier, fiziotera

Një ditë më parë është detyruar të devijojë rrugën avioni i “Blue Panorama” i nisur nga Bolonja me destinacion final Tiranën.