"Shitja e portit të Durrësit një mega skandal antikombëtar!" Tahiri: Projektligji më absurd

13/01/2021 - 19:07

Ish-drejtori i Drejtorisë së Përgjithshme Detare, Gazmir Tahiri ka reaguar ndaj asaj që ai e cilëson si “mega-skandal anti-kombëtar”.

Në një postim në rrjete sociale, Tahiri është ndalur tek projekti për shndërrimin e portit të Durrësit në port turistik dhe darkën në Dubai, ku një pjesë e kabinetit qeveritar ishte ftuar nga investitori arab, që pritet të realizojë projektin 2 miliardë dollarë.

Ndërsa analizon projektligjin e miratuar dhjetorin e kaluar në parlament, ish-drejtori i DPD-së e quan atë “projektligji më absurd që hartohet kundër durrsakëve dhe gjithë Shqiperise pas një darke me 700 euro pjata”.

Duke u ndalur tek fakti që qeveria Rama propagandon me të madhe portin e ri turistik, por nuk zbardh asnjë detaj për portin tregtar, Tahiri ngre akuza ndaj ekzekutivit.

“Vendet e tjera projektojnë hapjen e një kanali të ri Suezi, Kanal në Stamboll, projekte për kanale alternative nga gjiri i Akabasë për në Mesdhe ndërkohë që qeveria defiçente e “rilindjes” mbyll dhe heq nga harta të vetmen grykëdalje të mallrave dhe pasagjerëve në vendin tonë.

Përveçse autoritarizëm dhe korrupsion kjo është dashakeqësi dhe urrejtje kombëtare për ta fshirë nga harta një komb.

Projektligji në fjalë ska brenda transferim të aktiviteteve portuale në terminale të tjera gjersa ato të ndërtohen por thjeshtë ka dorëzim të nyjes ekonomike më esenciale të një kombi dhe zhvatje ndaj një qyteti si Durrësi me 400 mijë banorë të cilët i mbajnë sytë tek ai port”,- shkruan Tahiri.

Shitja e Portit të Durrësit një mega-skandal anti-kombëtar. Projektligji më absurd hartohet kundër durrsakëve dhe...

Posted by Lëvizja Socialiste për Integrim -Durrës on Wednesday, January 13, 2021

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb edhe këtë të martë mbeten prezente vranësirat e shumta në vend gjatë orëve të para të ditës të cilat do të sjellin në ultë

Një tjetër ditë tragjike në vendin tonë, pasi mes 9 viktimave nga koronavirusi ishte edhe një i ri nga Librazhdi. Burime për mediat mësoj

Pas përmbytjeve të shumë zonave dhe shtëpive në Shijak, për shkak të daljes nga shtrati të lumit Erzen, banorët e qytezës së vogël po për

Zbardhen të tjera përgjime të Antimafias së Katanzaros, e cila goditi pak ditë më parë një grup mafioz në Itali, ndërsa ekzekutoi 48 urdh

Situata e shkaktuar nga përmbytjet në njësinë administrative Sukth vijon të mbetet problematike.

Punonjësit e kompanisë “Aleat” pranë rajonit nr.5 në Durrës janë tronditur ditën e sotme nga shembja e tavanit të zyrës së tyre.

Gjykata e rrethit gjyqësor Durrës shpall 4 vende vakante pune. Gjykata kërkon një arkivist dhe 3 sekretarë gjyqësorë për të plotësuar sta

Prokuroria e Tiranës i ka shtrirë hetimet lidhur me rastin “Tire Alldervishi”, e cila akuzohet për mashtrim, pas denoncimit që bëri vajza

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1918 testime për raste të dyshuar për Covid