Shkarkimi i Konit/ Akademiku Fuga: Presim me padurim vendimin e Metës

24/04/2019 - 13:49

Akademiku Artan Fuga shkruan në Facebook se është në pritje të vendimit të Presidentit Ilir Meta, nëse do e pranojë kërkesën e ministres së Arsimit, Besa Shahini për të shkarkuar nga detyra rektorin e Universiteti të Tiranës, Mynyr Koni.

Ndër të tjera, Fuga shkruan se po e pret me padurim vendimin e Metës, nëse ai do të dalë apo jo në mbrojtje të autonomisë dhe ligjit. 

POSTIMI I PLOTË

Duke pritur vendimin e z. President!

——-
Presim me durim dhe shumë vëmendje vendimin e z.Ilir Meta: Do ta gëlltisë ai që ministrja e arsimit pushon nga puna një rektor apo do të rezistoje në mbrojtje të ligjit dhe të kompetencave kushtetuese për të cilat është zgjedhur?

Do t’a mbrojë ai autonominë universitare sikurse kam besim se do t’a bëjë apo do t’ja japi dhuratë prirjeve antidemokratike dhe antiligjore që po i marrin frymën jetës dhe botës intelektuale, shkencore, artistike?

Do t’i imponohet dot ministrja Presidentit të vendit, apo Presidenti do të mbrojë autonominë universitare? Ta shohim!

Do të jetë një test i madh për të parë se ku ndodhemi, çfarë na pret dhe cilat janë strategjitë e aktorëve politikë dhe institucionalë të vendit!

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, ka paraqitur para Komisionit Parlamentar të Ligjeve raportin e Prokurorisë për vitin 2018.

Komisioni i Ligjeve po zhvillon sot një seancë dëgjimore me kryeprokuroren Arta Marku në Kryesinë e Kuvendit, drejtuar nga deputeti Ulsi

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor njofton se nga data 1 – 26 maj, kanë vendosur 131 gjoba, 6 subjekte janë mbyllur dhe 243 masa kanë qen

Shqipëria do të vazhdojë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, por vranësira më të dukshme do të ketë në zonat veriore si dhe në zon

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, në mbledhjen e ditës së sotme, votoi me 3 vota pro dhe 2 kundër për pranimin e kërkesës ankimore të subje

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njofton se po monitoron me rigorozitet cilësinë dhe efektivitetin e kontrolleve në Pikat e Kalimit Kufitar

Disa zona të Tiranës do të mbesin sot pa energji elektrike për disa orë, kjo për shkak të punimeve që po bëhen në rrjet.

Në Tiranë protesta e 6-të kombëtare kundër qeverisë të shtunën ( 25.05) u mbyll paqësisht, pa dhunë e sulme ndaj institucioneve si dy jav