Shkëlzen Berisha: Erion Veliaj burimi i gazetarit amerikan Guy Lawson

21/03/2019 - 22:54

Juristi Shkëlzen Berisha në një intervistë të dhënë për gazetarin Ylli Rakipi në emisionin ‘Të paekspozuarit’, ka treguar mbrëmjen e sotme se kush është personi, burimi i gazetarit amerikan që shkroi librin ‘War Dogs’.

Sipas Shkëlzen Berishës, burimi i gazetarit amerikan është Erion Veliaj.

Ylli Rakipi: Cili është burimi në Tiranë, sipas jush?

Shkëlzen Berisha: Unë i jam referuar informacioneve që avokatët e mi kanë marrë gjatë procesit gjyqësor. Dhe del se një nga burimet kryesore që gazetari citon në Tiranë është Erjon Veliaj. Kjo ka dalë nga deklarimet që Llouson ka bërë përgjatë procesit gjyqësor.

Në gjyq, autori ka identifikuar Erjon Veliajn, si një nga burimet e tij kryesore. Në Amerikë për shpifje mund të ngrihen vetëm padi civile dhe jo penale.

Ylli Rakipi: Sa para keni kërkuar për dëmshpërbli?

Shkëlzen Berisha: Kam kërkuar pas një konsultimi me financiarët janë kërkuar 60 milionë USD.

Nuk janë shumë për dëmin shumë vjeçar që më është shkaktuar me këtë çështje. Nuk janë shumë edhe për paratë që kanë fituar përmes kësaj çështje.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është thirrur sot në orën 09:30 për t'u paraqitur në prokurori sa i përket hetimit për lobimin në SHBA.

Alternime kthjellimesh dhe vranësira kalimtare dominojnë deri në mesditë në të gjithë shqipërinë.

Jo vetëm bregdeti i Durrësit por edhe objektet historike dhe arkeologjike janë shumë të vizituar në këtë sezon veror.

Pak javë pasi tronditi politikën shqiptare nga publikimi i 6 përgjimeve ku përfshiheshin Vangjush Dako dhe zyrtarë të tjerë të PS-së me k

Gjykata e Elbasanit ka vendosur të lirojë nga qelitë e paraburgimit anëtaren e Autoritetit të Mediave Audiovizive, Suela Musta.

Gazetarja nga Durrësi, Klodjana Haxhiaj ka denoncuar sot përmes një statusi në Facebook, abuzimet e fermerëve me produktet e stinës.

Pasi goditën me gurë eskortën e kryeministrit Edi Rama një ditë më parë në mitingun në Korçë, tre persona janë vënë në hetim pasi akuzohe

Disa zona të Tiranës do të mbeten nesër disa orë pa drita në pjesën më të madhe të ditës. Shkak për këtë janë investimet në kabina.

E diela, vijon me kthjellime deri pasdite, kur vranësira lokale zhvillohen në Veri dhe zonat Lindore duke sjellë rrebeshe të shkurtra shi

Këtë të shtunë, banorët e Unazës së Re kanë protestuar sërish kundër projektit për ndërtimin e rrugës që prish banesat e tyre.