SHKRESA/ Ministria e Shëndetësisë: E pamundur që studentët e viteve të para të jenë në fakultete javën e parë

30/10/2020 - 18:42

Ministria e Shëndetësisë nuk ka pranuar kërkesën e Ministrisë së Arsimit, Rinisë dhe Sporteve, për të lejuar që javën e parë të nisjes së vitit të ri akademik të paraqiteshin në fakultete vetëm studentët e vitit të parë, sipas një grafiku të mirëpërcaktuar.

Në shkresën që mban ditën e sotme dhe që DurrësLajm po e publikon më poshtë, drejtori i përgjithshëm i Ministrisë së Arsimit njofton të gjithë universitetet publike dhe private në mbarë vendin se pavarësisht kërkesës së dikasterit përsa i përket studentëve të vitit të parë, Ministria e Shëndetësisë ka kërkuar që procesi akademik të bëhet vetëm online.

“Ministria e Shendetesise dhe Mbrojtjes Sociale me shkresen ill. 485911 prot., date 30.10.2020, te cilen e gjeni bashkelidhur, sqaron se lejimi i prezences se studenteve qe fillojne per here te pare nje program studimi, sipas nje grafiku te percaktuar, vetem per javen e pare te vitit akademik eshte i pamundur.” – shkruhet në shkresën që u drejtohet gjithë Institucioneve të Arsimit të Lartë në vend.

Duke nisur nga dita e hënë, datë 2 nëntor, të gjitha universitetet e vendit do të nisin mësimin online, për shkak se Komiteti i Ekspertëve vendosi se të paktën për një muaj nuk duhet të hapen as fakultetet dhe as konviktet për shkak të numrave gjithnjë në rritje të të prekurve nga Covid-19.

“Gjate ketyre diskutimeve u analizua me kujdes situata epidemiologjike ne vend dhe u konstatua qe vendet ku jane te perqendruara IAL-te Jane vatra te larta infektimi duke filluar nga Tirana. Durresi etj, Epiderniologet ne Komitet argumentuan qe ardhja neper auditoret e IAL-ve apo edhe ne konviktet ku akomodohen studentet nga i gjithe vendi do te perbente shkas per perhapjen e infeksionit Covid-19 edhe ne ate zona ku situata epidemiologjike eshte me e ulet. Sigurisht. Komiteti e diskutoi edhe mundesine e fillirnit te vitit te ri shkollor per studentet qe hyne per here te pare ne universitet nisur nga fakti qe pjese e komitetit jane edhe pedagoge te IAL -ve, por epidemiologet argumentuan se ne kushtet qe jemi edhe nje alternative e tille paraqet rrezikshmeri ne perhapjen e infeksionit Covid-19. Persa me siper. Komiteti Teknik i Eksperteve gjykon qe lejimi i prezences se studenteve qe fillojne per here te pare nje program studimi sipas nje grafiku te percaktuar vetern per javen e pare te vitit akadernik eshte i pamundur.”,- shkruhet në shkresën e firmosur nga zv/ministrja Mira Rakacolli.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

It appears your Web browser is not configured to display PDF files. Download adobe Acrobat or click here to download the PDF file.

Click here to download the PDF file.

Lajme nga e njëjta kategori

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin.

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku shqiptar.

Mjekja pediatre, Gjerogjina Kuli-Lito e ftuar në emisionin ‘”Real Story’’ të Sokol Ballës në News24 ka zbuluar detaje nga vdekja e fëmijë

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka deklaruar se ka kaluar koronavirusin pa asnjë simptomë.

20 kandidatë për 4 vende pune në bashkinë e Durrësit.

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi mblidhet ditën e enjte për të shqyrtuar 3 kandidatët e tjerë për vendin vakant në Gjykatën Kushtetuese.

Gazetari i njohur i kronikës, Artan Hoxha ka ndarë me ndjekësit e tij lajmin se sapo ka kaluar Covid-19.

Presidenti Ilir Meta ka humbur një person të shtrenjtë për të, mikun e tij Arjan Kuçin.

Deputeti i Partisë Socialiste Fatmir Xhafaj është infektuar dhe pas tre javëve izolim ka shpallur fitoren nga Covid-19.

Gjykata e posaçme ka ndryshuar masën e sigurisë nga arrest shtëpie në detyrim paraqitje për gjyqtaren Mimoza Margjeka të arrestuar për ko