Shoqata Mbarëkombëtare Detare "Adrijon" nderon detarët durrsakë (FOTO)

09/06/2021 - 22:42

Sot paradite, shoqata e Detarëve "Adrijon", organizoi një ceremoni për të nderuar dhe respektuar detarë durrsakë me kontribute të vecanta për  Flotën tonë tregtare dhe transportin detar.

Në këtë ceremoni të organizuar në ambientet e Bar-Restorant "GOGO", morën pjesë anëtarë të shoqatës së Detarëve "Adrijon", veteranë të Flotës Tregtare dhe pjesëtarë të familjeve të detarëve që u vlerësuan me "Certifikatë Mirënjohje".

Fillimisht anëtarë të kryesisë së shoqatës "Adrijon", mirëpritën pjesemarrësit, duke i uruar shëndet mbas kësaj periudhe të gjatë të pandemisë.

Më pas zoti Aleksandër Gjermeni, në fjalën përshëndetse evidentoi kontributin dhe rolin e detarëve shqiptarë në vite, mundin, sakrificat dhe  kontributin e tyre për transportin detar, si të brendshëm dhe të jashtëm.

"Kjo punë e sakrificë e gjithanshme ka ndikuar direkt në ekonominë e vendit tonë", nënvizoi Zoti Gjermeni.

"Por, ndërkohë, ky kontribut i detarëve tanë, ende nuk është vlerësuar nga asnjë qeveri. Është paradoks, kur sheh pensionet qesharake të  detarëve shqiptarë, që kanë lundruar 40-50 vite në det dhe shpërblehen me 12-20 mijë lekë të reja në muaj. Askush nuk mund  të mohojë rolin dhe kontributin e tyre në shoqërinë shqiptare. Shoqata e detarëve do ta ketë prioritet mbrojtjen e të drejtave të detarëve shqiptarë, krahas promovimit të kontributit të tyre", përfundoi zoti Gjermeni.

Në vijim të aktivitetit, anëtarë të kryesisë së shoqatës i shpërndanë  "Certifikatat e Mirënjohjes",  me motivicacione të ndryshme, të detajuara për cdo person, si për detarët  që janë gjallë ashtu dhe "mbas Vdekjes".

Në këtë ceremoni u shpërblyen me "Certifikatën e Mirënjohjes", këta detarë:

 1. XHEVDET  GASHI( pas vdekjes )
 2. STEFAN  GJONI.
 3. MURAT  REKA.
 1. VEHBI LULI  ( pas vdekjes )
 2. QEMAL  HATE   (pas vdekjes )
 3. NEXHMI  ALLUSHI
 4. NIKOLLA  LACI
 5. HILMI ELEZI (BANUSHI)   pas vdekjes
 6. RASIM  ELEZI (BANUSHI)  pas vdekjes
 7. GALIP DIZDARI
 8. GLIGOR  SAVA  (pas vdekjes )
 9. SPIRO LLAZARI
 10.  BEDIN  BEDINI
 11. VERON  SADIRAJ
 12.  FRANC  IVANAJ
 13.  XHEMAL  MOLLA

Detarët vazhduan aktivitetin duke biseduar e kujtuar shokët, miqtë e kolegët , që u ndanë nga epidemia e Covid, duke shprehur ngushëllimet për ta.

Në fund të aktivitetit, u la si detyrë, që në aktivitetet e tjera të vlerësohen me "Certifikatë Mirënjohje" dhe detarët e tjerë durrsakë dhe mbarë vendin.

Sh.K.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2,916 testime për persona të

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e