Shoqëria civile çan rrethimin dhe hyn te Parku i Liqenit, përplasje me policinë (VIDEO)

23/05/2020 - 18:42

Shoqëria Civile ka çarë rrethimin e vendosur tek Parku i Liqenit këtë pasdite dhe janë futur brenda duke u përplasur edhe me policinë.

Pedagogu Erion Kristo në një lidhje live në Facebook, i ka bërë thirrje qytetarëve të mos presin duke ju drejtuar “ore akoma prisni te Covid-i ju?

‘Ju bëj thirrje qytetarëve shqiptarë nëse do prisni, do prisni deri sa të vdisni”.

Në momentet e para pas debatit më policët e vendosur në hyrje të Liqenit për të mos lejuar njeri të futet sipas urdhrit të qeverië për shkak të pandemisë, pedagogu tha: Mos na bëni dërr dërr dërr, shikoni vendimin e ministres, nëse thotë mos dil nga liqeni, unë dal nga liqeni, mos gënjeni, mashtrusa, mos i përdorni paratë e taksave të mia si pedagog që më mbahet 1/4 e rrogës, mos i përdorni për të më dhunuar mua. Sikur ca po bëjmë ne këtu, ndonjë krim, jemi të distancuar, të maskuar, ça po bëjmë o vlla, do marrim ajër se vdiqëm brenda na iku truri. Ne duam të dalim nga liqeni jo thotë ai, mos prek fillin, ca filli more t'u filltë e mendjes, ca bëhet kështu, bukë s’duam ujë s’duam vetëm mos u zini ju edhe të dalim ne nga liqeni. Po na racionohet ajri ore oooou, ja shikoje popullin, ca më tregoni mua ca kemi bërë ke ligj kemi shkelur. Ajri të shëron? Po, Dielli të shëron? Po. Piperi të shëron? Joo, epo ik Pipero se na cave kokën. Gjella me krip piperi me karar, a morët vesh o katundar edhe ju qytetar që bëni si qytetar”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pasditen e kësaj të hëne është firmosur nga qytetarët korçarë peticioni për rindërtimin e Teatrit Kombëtar.

Një tjetër komisionere e Vettingut kallëzohet në SPAK

Strukturat e Administratës Doganore kanë sekuestruar një sasi të konsiderueshme mallrash ushqimore në Degën Doganore të Durrësit.

Pas miratimit të listës paraprake të personave që përfitojnë dëmshpërblimin për riparimin e banesave të tyre me dëmtime në nivelin DS1, D

Pas një shkëputje thuajse 3 mujore për shkak të pandemisë Covid-19, studentët e UAMD-së u janë rikthyer auditoreve.

Kopshtet dhe çerdhet rihapën dyert sot në të gjithë vendin pas tre muajsh shkëputje për shkak të pandemisë.

Ashtu si në të gjithë vendin, edhe në Durrës vogëlushët janë rikthyer në kopshte dhe çerdhe mëngjesin e kësaj të hëne.

Policia Kufitare ka marrë masat në të gjitha pikat e kalimit kufitar tokësor, për vijimin normalisht dhe pa probleme të aktivitetit kufit

SPAK krijoi sot Seksionin kundër Krimit të Organizuar dhe Seksionin kundër Korrupsionit.

Seanca  gjyqësore në Gjykatën e Tiranës është shtyrë për në datën 4 qershor ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku.