Shqipëria në ngrohjen globale, dy qytetet me rritjen më të madhe të temperaturave

21/01/2020 - 11:47

Viti 2019 ka shënuar një rritje rekord të temperaturave në të gjithë botën. Në Shqipëri, në të paktën 6 qytete i nxehti është regjistruar me 2.5 gradë në peshkoi e Kukës dhe në Gjirokastër me 1.1 grade.

Ngrohja globale është kthyer në një shqetësim kryesor, ku përjashtim nuk bën as Shqipëria. Sipas AccuWeather vetëm në vitin që lamë pas temperaturat mesatare janë rritur me dy gradë celsius. Përmes një aplikacioni vërehet ndryshimi në të paktën 3500 qytete, ku për vendin tonë janë përzgjedhur 6 qytete. Për 2019-n, Peshkopia dhe Kukësi kanë një rritje me 2.5 gradë Celsius më shumë, Korça  e Berati me 1.9 , Vlora me 1.3 dhe Gjirokastra me 1.1 gradë Celsius më shumë se normalja.

Ndërsa në Europë qytete të tjera me rritje mbi 2 gradë Celsius janë Bari në Itali, Bourdeaux në Francë dhe Madrid në Spanjë.

Sipas një raporti të NOOA dhe NASA për temperaturën e sipërfaqes globale, pesë vitet e fundit janë më të nxehtat të regjistruara ndonjëherë. Teksa veçohet viti 2016 dhe 2019 me rritjen më të madhe.

Shkencëtarët kanë fajësuar aktivitet njerëzore, duke theksuar se ngrohja globale është shkaktuar nga rritja e emetimeve të dioksidit të karbonit dhe gazrave të tjerë.

Zona e cila është ngrohur më shumë se çdo pjesë tjetër e tokës është ajo e Artikut. Që nga 1970-a, Artiku përllogaritet të ketë një ngrohje rreth 3-fish më të larta se pjesa tjetër e planetit.

Për të ulur shkarkimin e gazrave të karbonit janë nënshkruar disa marrëveshje ndërkombëtare. Së fundi, shtetet janë përplasur mbi paktin e Parisit ku një sërë kushtesh nuk janë pranuar prej dy shteteve të mëdha.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të tjera detaje dalin në dritë nga arrestimi i pedagogut dhe botuesit të njohur, Henri Çili, i cili akuzohet për mashtrim, pastrim parash

Rikthehen reshjet në pjesën më të madhe të vendit, duke bërë që deri në mesditë i gjithë vendi të jetë me reshje shiu dhe reshje dëbore n

Një ditë pasi babai i saj vrau nënën dhe ndërsa ka varrosur të ëmën, vajza e të ndjerës Hajdije Tasuni ka postuar një mesazh shumë të ndj

Në një kohë kur kryeministri Edi Rama ka kërkuar ruajtjen e qetësisë dhe mos përhapjen e panikut nga koronavirusi, drejtori i kadastrës E

Sipas raportit të Agjencisë Evropiane për Azilin (EASO) Shqipëria vazhdoi të ishte mes dhjetë vendeve me numrin më të madh të azilkërkues

Bashkia e Durrësit ka shpallur dy vende të lira pune.  Për të dy vendet vakante ftohen të gjithë kandidatët e interesuar të dorëzojnë dok

Në prill të vitit të kaluar Universiteti “Aleksandër Moisiu” në Durrës (UAMD) inauguroi dy investime të mëdha të bëra në fushën e Multime

Janë përzgjedhur 4 kandidatë për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Miratohet lista e tretë me 1588 emra të rinj që do të përfitojnë subvencionimin e qirasë në Durrës.