Shqipëria në prag epidemie nga gripi

20/01/2018 - 16:48

   Shqipëria është në prag epidemie nga gripi. Numri i të prekurve nga virusi ka arritur në afro 15 mijë, sipas të dhënave të organizatës Botërore të Shëndetësisë. Shtimi i rasteve konfirmohet edhe nga mjekët që po përballen me një fluks të madh në poliklinika.

Grupmosha më e prekur është ajo e fëmijëve, por të rrezikuar janë edhe të rriturit. Prej dy javësh Urgjenca pediatrike në kryeqytet përballet me fluks vizitash.

Sipas mjekëve, edhe pse nuk janë paraqitur raste me komplikacione të rënda, forma e paraqitjes së virozës ka qenë e ndryshme.

Mjekët rekomandojnë që qytetarët që kanë simptoma e gripit, të mos e neglizhojnë atë, duke marrë medikamente në farmaci. Serioze është situata edhe për të prekurit nga fruthi, ku deri më tani konfirmohen 20 raste.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas MeteoAlb, orët e paradites së kësaj të marte do dominohen nga kthjellime dhe vranësira të shpeshta në bregdet dhe zonat e ulëta, po

Në studion e emisionit “Opinion” gazetarja Klodiana Lala ka lexuar një fragment nga dosja në ngarkim të personave të bandës së Avdylajve.

Ambasada Amerikane në Tiranë u ka dhënë një këshillë të gjithë atyre që kanë aplikuar për Lotarinë.

Me ftesë të kreut të shtetit austriak, Alexander Van der Bellen, Presidenti i Republikës, Ilir Meta u nis këtë të hënë për një vizitë sht

Policia e Shtetit ka publikuar sot listën me fituesit e fazës së parë për “Patrullë e Përgjithshme” që do të kalojnë në testin fizik.

Në zonën e ish-Kënetës apo "Durrësin e Ri", është ngritur një zyrë e Policisë së Shtetit, për t’i ardhur në ndihmë banorëve të njësisë ad

Drejtori i Patentave, Arben Isaraj, ka dhënë dorëheqjen pas arrestimit të vëllait të tij për trafik narkotikësh.

Të gjithë ata që nuk i kanë plotësuar vitet e punës me kontribute për të përfituar pension, tashmë kanë një zgjidhje.