Shqipëria shënohet me të kuqe në hartën e epidemisë së gripit në Evropë

13/02/2020 - 17:53

Shqipëria renditet ndër vendet me nivel të lartë të përhapjes së virusit të gripit në Evropë. Vendi ynë së bashku me Greqinë, Slloveninë dhe Luksemburgu paraqiten me të kuqe në hartën e vendeve evropiane me rrezikshmërinë më të lartë të prekjes nga gripi.

Institucionet tona shëndetësore kanë raportuar se virusi A me dy nëntipet e tij Ah1N1 dhe Ah3N2 dhe Virusi B po qarkullojnë me intensitet të lartë aq sa ekspertët vlerësojnë se në vend ka epidemi gripi. Në një javë raportohen të jenë prekur 25 mijë persona nga infeksionet respiratore.

Por ndryshe nga Greqia ku raportohen të kenë humbur jetën 38 persona, në Shqipëri autoritetet raportojnë vetëm dy humbje jete, dy gra mbi 60 të cilat janë konfirmuar se ishin me sëmundje kronike dhe ishin prekur edhe nga virusi i gripit. 

E ndërsa të shumtë janë pacientët që paraqiten në qendrat shëndetësore apo urgjenca me simptomat e gripit, autoritetet evropiane dhe ato shqiptare kanë një vëmendje të shtuar për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Deri tani në Evropë janë verifikuar disa raste, fatmirësisht nuk ka ende një numër të konsiderueshëm të prekurish, ndryshe nga ç'ka ndodhur në vatrën e koronavirusit në Kinë, ku rezultojnë më shumë se 1000 të vdekur dhe mijëra të prekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një lidhje jashtëmartesore që vazhdonte prej kohësh dhe problemet ekonomike të ardhura si pasojë, kanë qenë motivet e krimit makabër në D

Në një deklaratë për mediat, shefja e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Eugena Tomini, ka pohuar se janë testuar 17 raste

Policia e Shtetit njoftoi të enjten disa nga masat e parashikuara për parandalimin e aksidenteve rrugore.

Drejtuesja e Shërbimit të Inteligjencës Epidemiologjike, pjesë e Task-Forcës, Eugena Tomini në një dalje publike për mediat deklaroi se n

Në Konferencën e Nivelit të Lartë, "Siguria Rrugore 2020", ministrja e Energjitikës, Belinda Balluku tha se duhet një transformim i menta

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka shkarkuar nga detyra prokurorin Besnik Cani, anëtari i KLP-së.

Dalin detaje të reja në lidhjen me ngjarjen e djeshme të krimit në familje që ndodhi në Durrës.

Dy tragetet e linjës Durrës – Bari, të cilët nuk mundën të lundronin natën e kaluar drejt destinacionit për shkak të erës së fortë me shp

Goditet një tjetër rast i armëmbajtjes pa leje në Durrës, arrestohet në flagrancë një 26-vjeçar.