“Shqiptarët gangsterë”, reagon ambasadori shqiptar në Londër

22/04/2019 - 17:03

Romani i fundit erotik shkruar nga britanikja El James ka shkaktuar reagim diplomatik, pasi ambasadori i Shqipërisë në Britani Qirjako Qirko ka reaguar për portretizimin që iu bëhet në libër shqiptarëve.

Libri i ri i “Fifty Shades of Gray”, “The Mister”, përshkruan një pastruese të varfër shqiptare si viktimë e gangsterëve dhe trafikimit seksual, të cilët mrekullohen nga jeta në Britani të Madhe. Ambasadori Qirko shprehet se libri krijon perceptime shumë netive mbi shqiptarët, duke i bërë ata si “kriminelë primitivë” e krijon perceptime negative mbi etninë shqiptare.

Qirjako Qirko, duke folur për “The Telegraph” tha se personazhët shqiptarë në libër janë arealë. “Më vjen keq që ekziston i tillë roman që krijon perceptim negativ për vendin tim. Shqiptarët janë njerëz më të mirë dhe më miqësorë nga se portretizohen në atë roman. Qirko u shpreh se ka më shumë se 120 mijë shqiptarë në Britani dhe sigurisht që ka individë që kryejnë krime, por nuk mund të përgjithësosh.

Në libër ka një personazhe shqiptare që quhet Alesia Demaci, e cila punon si pastruese në një shtëpi aristoktratike britanike. Alesia, sipas historisë së librit, u trafikua në Britaninë e Madhe. Ajo gjithashtu përballet me presion të dhunshëm të babait të saj për t’u martuar me të fejuarin e saj, i cili dëshiron që ajo të jetë një ‘grua tradicionale shqiptare’, raporton “Daily Mail”.

“Bosët shqiptarë të turizmit janë përpjekur të rrisin reputacionin e vendit me një fushatë të titulluar “Taken By Albania’”. Titulli është një referencë ndaj filmit “Taken” në të cilën vajza e Liam Neeson është rrëmbyer nga kontrabandistët shqiptarë. Zyrtarët e turizmit pranojnë se Shqipëria është parë si një parajsë për banditë, kriminelë dhe gangsterë në kulturën popullore. Por ata këmbëngulin se reputacioni i vendit është ‘tërësisht i pavërtetë’, duke thënë se Shqipëria është një vend “i bukur dhe tepër i sigurt për të vizituar dhe jetuar”.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e shpalli ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri të pafajshëm për trafik droge dhe fajtor për shpërdorim detyre.

Në kuadër të “Javes Europiane të Lëvizjes”, Bashkia Shijak në bashkëpunim me kopshtet dhe shkollat zhvilluan aktivitete të ndryshme sensi

Bllokohet një anije ruse e ngarkuar me grurë në portin e Durrësit.

Fundjava me diell do t`i lërë vendin ditëve me reshje dhe temperatura të ulta.

Ditën e fundit të shtatorit, në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, të gjithë të interesuarit do të mund të ndjekin një spektakël nd

Specialistët e krimit ekonomik kanë shoqëruar në polici për t’i marrë në pyetje 9 punonjës të Kadastrës së Durrësit.

Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Autoritetit Portual Durrës, Agron Tare, ka pritur në takim një delegacion të Ambasadës së Shteteve të

Zëvëndësministri i Drejtësisë Toni Gogu është liruar nga detyra.

Ambasada amerikane në Tiranë ka reaguar në lidhje me rastin e dënimit të ish-ministrit, Saimir Tahiri mbrëmjen e të enjtes.