Shqiptari më i urryer në SHBA kërkon lirimin nga burgu: Më nxirrni, të gjej kurë për koronavirusin

08/04/2020 - 10:34

Biznesmeni shqiptar Martin Shkreli, i cilësuar si shqiptari më i urryer në SHBA pasi rriti 750 dollarë për pilulë çmimin e një medikamenti, i dënuar me 7 vjet burg, tashmë kërkon lirinë.

Sipas medieve ndërkombëtare, ai do të lihet i lirë për 3 muaj pasi mendon se mund të gjejë një trajtim për koronavirusin.

Në një hulumtim 11-faqesh të postuar në faqen e internetit të Prospero Pharmaceuticals, një kompani që Shkreli e themeloi në maj 2015, sipërmarrësi i burgosur nxjerr tetë ilaçe ekzistuese që mund të përdoren për të trajtuar COVID-19.

Shkreli tha se përpjekjet e tanishme të industrisë farmaceutike nuk po shkojnë aq larg, duke thënë se ai është në një pozitë unike për të ndihmuar si “një pak drejtues me përvojë në të gjitha aspektet e zhvillimit të ilaçeve”.

“Unë po kërkoj (3 muaj) për të ndihmuar në punën kërkimore mbi COVID-19. Lirimi në botën e pas-COVID nuk është ngushëllim as për të burgosurit. Si një sipërmarrës i suksesshëm i biofarmës, pasi ka blerë kompani të shumta, nga krijimi i molekulave dhe gjenerimi i hipotezave, deri te vlerësimet preklinike dhe modeli i provës klinike, sinteza dhe vendosja e ilaçeve, unë jam një nga të paktët drejtues me përvojë në të gjitha aspektet e zhvillimit të ilaçeve”, shkroi Shkreli në një deklaratë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Moti i keq pritet të përfshijë gjirin e Durrësit nga e premtja e kësaj jave deri të hënën e javës së ardhshme. Rrebeshi i parë i vjeshtës

  • Miratohen dy kërkesa për leje për hapje pusesh shpimi

Në Gjykatën Penale të Tiranës është zhvilluar seanca për ngjarjen e 13 shkurtit të 2019-ës, ku Lirie Xhepa u gjet e pajetë në liqenin e S

Mjekët e Qendrës Spitalore Universitare "Nënë Tereza" kanë paralajmëruar se ditën e nesërme se do të mbajnë një protestë rreth orës 10:00

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Gjermania mbështet Shqipërinë me aparatura duke i dhuruar 10 respiratorë të rinj.

Policia e shtetit ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundi sa i përket punës së këtij institucioni në të gjithë vendin.

Mbetet i pakonfirmuar denoncimi i një dite më parë i ish-deputetes demokrate, Albana Vokshi se mësues në gjimnazin "Gjergj Kastrioti", dy

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.