Shtohet fluksi i udhëtarëve që mbërrijnë në portin e Durrësit (VIDEO)

20/07/2019 - 16:06

Mëngjesin e sotëm, si çdo ditë, në portin e Durrësit kanë mbërritur dy tragetet e linjës Bari-Durrës. Sezoni veror ka rritur ndjeshëm numrin e udhëtarëve. Pjesa më e madhe janë bashkëatdhetarët tanë, që vijnë për të kaluar pushimet pranë njerëzve të afërt. Ndonëse, Shqipëria ka shumë probleme, ata thonë se do të riktheheshin gjithnjë këtu, sepse është vendi i tyre. 

Mbi 12 mijë udhëtarë kanë mbërritur në Durrës me tragete gjatë javës së parë të muajit korrik, ndërsa rreth 6500 të tjerë i kanë shfrytëzuar ato për të lundruar drejt porteve të Italisë. Vetëm ditën e dielë, të javës së kaluar, tragetet që mbërritën nga Bari dhe Ankona janë shfrytëzuar nga 3376 pasagjerë vendas dhe të huaj, me 717 autovetura gjithsej.

Nga Qendra e Informacionit në APD mësohet se gjatë kësaj jave disa nga tragetet do të fillojnë të lundrojnë dy herë në 24 orë, ç'ka pritet të lehtësojë fluksin e madh të udhëtarëve gjatë stinës së verës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme Arta Marku është një ndër shqiptarët e shumtë që është prekur nga tërmeti tragjik i 26 nëntori

Vazhdon shembja e objekteve në Durrës, të cilat janë vlerësuar nga grupi i ekspertëve me risk të lartë.

“Fundjave Ndryshe” ka vendosur që të mos i bashkojë paratë e mbledhura me fondet e Komitetit të Rindërtimit që drejtohet nga qeveria.

Ndërsa të gjithë inertet e krijuara nga shembja e pallateve dhe ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti në Durrës do të depozitohen në Porto-R

Vendi ynë do të karakterizohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash kalimtare që do të mbizotërojnë gjatë orëve të para të ditës, p

Qarku i Durrësit është qarku i tretë më i madh në Shqipëri pas Tiranës dhe Fierit ku jeton 10,1 % e popullsisë.

Disa ditë më parë në vizitën tek familja Lala, një ndër të prekurat më rëndë prej tërmetit, kryeministri Rama iu hakërrye kryebashkiakut

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të mërkurën, pas takimit të NATO-s në Londër: “Ne kemi nevojë për një konferencë solidariteti pë

Kompania “Ventouris Ferries” vjen me një ofertë mjaft të favorshme për udhëtarët për periudhën 15 korrik-3 shtator 2020.

Më 5 dhjetor 2019, komanda e Forcës Detare në Plepa njoftoi se në kuadër të emergjencës civile të shkaktuar pas tërmetit, në Shqipëri mbë