Shtohet fluksi i udhëtarëve që mbërrijnë në portin e Durrësit (VIDEO)

20/07/2019 - 16:06

Mëngjesin e sotëm, si çdo ditë, në portin e Durrësit kanë mbërritur dy tragetet e linjës Bari-Durrës. Sezoni veror ka rritur ndjeshëm numrin e udhëtarëve. Pjesa më e madhe janë bashkëatdhetarët tanë, që vijnë për të kaluar pushimet pranë njerëzve të afërt. Ndonëse, Shqipëria ka shumë probleme, ata thonë se do të riktheheshin gjithnjë këtu, sepse është vendi i tyre. 

Mbi 12 mijë udhëtarë kanë mbërritur në Durrës me tragete gjatë javës së parë të muajit korrik, ndërsa rreth 6500 të tjerë i kanë shfrytëzuar ato për të lundruar drejt porteve të Italisë. Vetëm ditën e dielë, të javës së kaluar, tragetet që mbërritën nga Bari dhe Ankona janë shfrytëzuar nga 3376 pasagjerë vendas dhe të huaj, me 717 autovetura gjithsej.

Nga Qendra e Informacionit në APD mësohet se gjatë kësaj jave disa nga tragetet do të fillojnë të lundrojnë dy herë në 24 orë, ç'ka pritet të lehtësojë fluksin e madh të udhëtarëve gjatë stinës së verës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ngjarja e 15 gushtit në Porto Palermo, ku Mihal Kokëdhima, pronar i një resorti që u shemb nga IKMT, sulmoi familjen e miliarderit spanjo

Gazetari Çim Peka ishte i pari që hapi sezonin politik të emisioneve LIVE me një intervistë me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Bas

Në Shqipëri, Partia Demokratike, iu drejtua sot zyrtarisht Prokurorisë duke kërkuar që të nisë verifikimet lidhur me kryebashkiakun socia

Pushime verore po u vjen fundi dhe në muajin shtator pritet të mbahet mbledhja e parë e Këshillit Bashkiak Durrës.

Zbardhen detaje nga plagosja e 48-vjeçarit, në një fshat të Shijakut, gjatë tentativës së tre personave për t’i grabitur shtëpinë.

Edhe këtë fundjavë, Shqipëria do të “pushtohet” nga temperaturat e larta.

Që prej disa ditësh në portin e Durrësit ka nisur rikthimi masiv i bashkëatdhetarëve që kaluan pushimet verore pranë familjeve të tyre në

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit, Valbona Sako, zhvilloi një mbledhje analizë me policinë bashkiake.

Gjatë seancës së sotme në gjykatën e Tiranës, ku u dha masa e sigurisë për të arrestuarit pjesë e skemës së mashtrimit me kredi fiktive n

Prokuroria e Përgjithshme ka reaguar përmes një deklarate, pas lajmeve të publikuara në media për transferimin e Dosjes 184 në Prokurorin