Shtohet numri i fëmijëve të prekur nga gripi në Durrës, mjeku: 170 vizita në ditë (VIDEO)

20/01/2020 - 15:55

Situata e gripit në Durrës ka shënuar numër rekord fëmijësh në urgjencën pediatrike.

170 fëmijë në gjendje të rënduar i drejtohen çdo ditë për ndihmë mjekësore pediatrisë së qytetit bregdetar, ndërsa mesatarisht 10 fëmijë në ditë shtrohen si pasojë e komplikacioneve që paraqesin.

Virozat dhe gripi këtë vit shoqërohen kryesisht me temperaturë të lartë e bronke, duke sjellë ulje të imunitetit te vogëlushët, një pjesë e të cilëve kanë edhe komplikacione.

Të rriskuar janë moshat nga 0-1 vjeç deri në 12 vjeç. Prindërit thonë se temperatura ju ka zgjatur me ditë, ndërsa të tjerë sapo kanë vënë re problemet shëndetësore kanë kërkuar ndihmë te mjeku i familjes ose në urgjencën pediatrike. 

Për pediatrit situata është mjaft problematike në Pediatrinë e Durrësit si pasojë e fluksit të shtuar. Rasim Lusha, mjek pediatër thotë se prindërit duhet të jenë të kujdesshëm për të mos kaluar fëmijët në komplikacione shëndetësore, për aq kohë sa shtimi i gripit nuk është analizuar nga ISHP, për t’u njohur me virusin gripal që qarkullon në popullatë.

Një tjetër këshillë për prindërit është që para se të shkojnë në urgjencë, të kërkojnë ndihmë te mjeku i familjes, për shkak të fluksit të lartë në urgjencë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 39-vjeçar në Tiranë ka përfunduar nën akuzë në gjykatën e kryeqytetit, pasi i ka prerë flokët gruas në mënyrë që ajo mos të dilte dhe

Gëzim Çela bënte një ecje të përditshme buzë detit në Durrës, deri atëherë kur në shëtitoren bregdetare të qytetit filluan punimet e riko

Ministria e Shëndetësisë informon se në mbrëmje ka përfunduar testimi i pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kan

Ka ndërruar jetë 45-vjeçari nga Skrapari i cili u soll ditën e sotme në Tiranë për shkak të problemeve të rënda me rrugët e frymëmarrjes.

Pas mbledhjes së pasdites së sotme të Komitetit Teknik të Ekspertëve, me fokus masat paraprake për parandalimin dhe përhapjen e koronavir

Policia Bashkiake e Durrësit bën një apel për të gjithë qytetarët dhe subjektet private, që hedhin mbeturina në mënyrë abuzive.

Pas dorëheqjes nga detyra e drejtorit të Spitalit të Kavajës, Përparim Daiu ka dhënë detaje nga vendimi i tij.

Jep dorëheqjen drejtori i spitalit të Kavajës Përparim Daiu.

Shefja e Poliklinikës së Specialiteteve, Ardiana Hate, thotë për DurrësLajm se bota është përballur me viruse të ndryshëm çdo sezon dimër

Komisioneri Publik kërkon shkarkimin nga detyra të Anita Jellës, me funksion prokurore/Drejtuese në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallë