Shtrohet me asfalt, bllokohet kalimi për automjetet. Drejt përfundimit rikualifikimi i rrugës "Egnatia" (FOTO & VIDEO)

04/02/2019 - 20:23

Mbrëmjen e sotme, aksi rrugor nga rrethrrotullimi i rrugës "Egnatia" tek qendra tregtare Blu Star, deri në rrethrrotullimin tek EHV ka qenë i bllokuar për kalimin e mjeteve.

Shkak është bërë shtrimi i asfaltit në këtë rrugë, e cila është pjesë e rikonstruksionit të rrugës “Egnatia” dhe kuartallave, projekt ky i financuar me fondet e bashkisë.

Pas përfundimit të shtrimit me asfalt të të gjitha rrugëve dytësore që lidhin rrugën “Egnatia” me aksin që shkon paralel me portin detar, firma zbatuese e tenderit ka shtruar edhe këtë pjesë të fundit të projektit.

Rikonstruksioni i rrugës “Egnatia” nisi që vitin e kaluar dhe për këtë projekt bashkia e Durrësit akordoi 181 milionë lekë.

Rikualifikimi i të gjithë zonës përfshinte rrugën kryesore, kuartallet brenda pallateve, asfaltimin e rrugës, trotuaret e reja, ndriçimin dhe gjelbërimin.

Punimet në këtë aks rrugor u kryen në dy faza. Ato ishin parashikuar të përfundonin deri në fund të vitit 2018, por u shtrinë edhe në muajt e parë të 2019.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Karantina funksionale e portit të Durrësit është pajisur me 5 shtretër dhe pajisje antibakteriale ndërsa  është vënë në gadishmëri me të

Del fotoja e babait të 5 fëmijëve që u mor peng në Kamëz dhe u vra rrugës për te resorti “Golden” në Shijak.

Pas publikimit të vetëm pesë emrave kandidatë për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit nga komisioni i SPAK, deri më tani numri në total k

Shqipëria dhe shumica e vendeve të Ballkanit nuk kanë shpallur ende asnjë rast të dyshuar me koronavirus sipas hartës së Wikipedia të për

Nga arratia, ish-kreu i Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku është tërhequr nga kërkesa e tij për ndryshimin e masës së sigurisë nga "Arrest m

Gjykata Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit rithërret si dëshmitar shtetasin grek Apostol Mildis, taksist, për atentatin ndaj De

Bajram Hajri, Olsi Turja dhe Elton Hajri janë tre personat të cilët janë arrestuar për pengmarrjen e Jak Prengës.

Dy muaj nga tërmeti 6.4 ballë i rënë në 26 nëntor 2019 në Durrës, momentalisht në qeli ka vetëm 12 vetë të arrestuar dhe 9 persona në kër

Sipas MeteoAlb, pjesa e parë e ditës do të karakterizohet nga moti i kthjellët dhe vranësirat e lehta në zonat malore.