Shtrohet me asfalt, bllokohet kalimi për automjetet. Drejt përfundimit rikualifikimi i rrugës "Egnatia" (FOTO & VIDEO)

04/02/2019 - 20:23

Mbrëmjen e sotme, aksi rrugor nga rrethrrotullimi i rrugës "Egnatia" tek qendra tregtare Blu Star, deri në rrethrrotullimin tek EHV ka qenë i bllokuar për kalimin e mjeteve.

Shkak është bërë shtrimi i asfaltit në këtë rrugë, e cila është pjesë e rikonstruksionit të rrugës “Egnatia” dhe kuartallave, projekt ky i financuar me fondet e bashkisë.

Pas përfundimit të shtrimit me asfalt të të gjitha rrugëve dytësore që lidhin rrugën “Egnatia” me aksin që shkon paralel me portin detar, firma zbatuese e tenderit ka shtruar edhe këtë pjesë të fundit të projektit.

Rikonstruksioni i rrugës “Egnatia” nisi që vitin e kaluar dhe për këtë projekt bashkia e Durrësit akordoi 181 milionë lekë.

Rikualifikimi i të gjithë zonës përfshinte rrugën kryesore, kuartallet brenda pallateve, asfaltimin e rrugës, trotuaret e reja, ndriçimin dhe gjelbërimin.

Punimet në këtë aks rrugor u kryen në dy faza. Ato ishin parashikuar të përfundonin deri në fund të vitit 2018, por u shtrinë edhe në muajt e parë të 2019.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botë

Aeroporti i Vlorës mund të merret me koncension për 35 vite nga ndërmarrja e Aeroportit të Pulias në Itali.

Që nga fillimi i këtij viti, numri i jahteve që kanë vizituar Durrësin ka arritur në 378, thuajse i njejti numër me atë të jahteve që mbë

Pak orë pasi Partia Demokratike publikoi dokumentet, të cilat pretendon se provojnë arrestimin e kryebashkiakut të Vaut të Dejës, Mark Ba

Kolegji i Posaçëm i Apelimit ka lënë në fuqi vendimin e KPK për prokurorin Bujar Hoti.

Kryeministri Edi Rama ndodhet prej disa orësh në kalatën nr.4 të portit të Durrësit në një takim sekret me miliarderin britanik, Nathaine

Prefekti i Qarkut Durrës, Roland Nasto e nisi ditën sot me vizitat e urimit për një fillim të mbarë e sa më të frytshëm në rrugën e dijes

Në disa zona të Durrësit dhe Shijakut do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike të mërkurën më datë 18 shtator.

Zbardhen emrat e dy kandidatëve që do të zëvendësojnë vendin e lënë bosh nga Gentian Osmani në Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Sot ka nisur viti i ri shkollor për sezonin 2019-2020, ndërsa nxënësit e emocionuar, shoqëruar nga prindërit e tyre, i janë drejtuar inst