Shtyhet mbledhja e KB për shkak të përmbytjeve në Shijak, Arbana: Kemi kërkuar mbështetjen e Ministrisë së Mbrojtjes

25/01/2021 - 16:14

Kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana thotë se po merren masat e nevojshme për të ndihmuar familjet që janë përmbytur si pasojë e daljes së lumit Erzen nga shtrati.

Përmes një postimi në Facebook, Arbana njofton se është kërkuar mbështetje nga Ministria e Mbrojtjes.

"Bashkia Shijak është pranë familjeve që rrezikojnë përmbytjen si pasojë e daljes nga shtrati të lumit Erzen. Po merren masat e nevojshme për t'ju ardhur në ndihmë këtyre banorëve. Kemi kërkuar mbështetjen e Ministrisë së Mbrojtjes nëse do të jetë e nevojshme për evakuimin e tyre. Po punojmë për të rikthyer sa më shpejt situatën në normalitet. Ku ka vullnet, ka zgjidhje!", shkruan ai.

Situata e rënduar në terren ka bërë që mbledhja e Këshillit Bashkiak të Shijakut, e parashikuar për sot, të shtyhet për një ditë tjetër.

Lajmin e ka dhënë vetë Arbana në një postim të dytë në rrjete sociale.

"NJOFTIM

Për shkak se jemi në gatishmëri të situatës së përmbytjeve në Shijak, mbledhja e caktuar sot me Këshillin bashkiak do të shtyhet për ditët në vazhdim.

Faleminderit për mirëkuptimin!"

Për shkak të reshjeve të dendura të shiut gjatë fundjavës, disa banesa në Shijak u zgjuan nën ujë këtë të hënë. Sipas të dhënave të para që na vijnë nga banorët e zonës, bëhet fjalë për 10 familje të izoluara.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Banorët e pallatit nr.1187/1188, lagjja nr.16 në Durrës kanë protestuar për rikontruksionin që i është bërë godinës ku banojnë 54 familje

Prej datës dy të këtij muaji, në qytetin e Durrësit ka vijuar procesi i vaksinimit antiCovid.

Vranësirat dhe reshjet e shiut e dëborës do te dominojnë sot të gjithë territorin, ku më të dukshme do të jenë në zonat Veriore dhe Veril

Paraditen e sotme, para se të niste mbledhja e Këshillit Bashkiak Durrës, në të cilën ishte parashikuar të kalonte me urgjencë për mirati

Në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak Durrës, një nga pikat e rendit të ditës ishte ajo me nr.5 ku kaloi për miratim

Vijon te jetë i lartë numri i personave dhe i rasteve të reja me COVID-19 në Shqipëri.

Personi që i vuri flakën katit të dytë të Drejtorisë Arsimore në Fier është kapur nga policia.

Zjarr në Drejtorinë Arsimore në Fier. Burime zyrtare bënë me dijet se zjarri ka rënë rreth orës 15:10, në katin e dytë të ndërtesës.