Shumat që dhanë shtetet për Shqipërinë

18/02/2020 - 10:09

“Ndërtim i 2 mijë shtëpive”, është premtimi i Emirateve të Bashkuara për Shqipërinë në seancën e dytë të Konferencës së Donatorëve.

Po kështu, përpos tyre, Emiratet do të dhurojnë edhe 70 milionë euro për  t’i ardhur në ndihmë Shqipërisë sa i takon procesit të rindërtimit si pasojë e tërmetit që goditi vendin më 26 nëntor.

Më poshtë do të gjeni listën e shteteve ndihmuese shoqëruar me shumën monetare përkatëse.

Holanda– 3 milionë euro grante

Danimarka– 2.7 milionë euro

Polonia– 2.7 milionë euro

Greqia– 2.5 milionë euro dhe ndërtim i 200 banesave

Gjermania– 11 milionë euro

Suedia– 5.6 milionë euro

Bosnja dhe Hercegovina– 100 mijë marka

Britania e Madhe– 1 milion paund

Kroacia– 1 milion euro

Kosova– 200 mijë euro në formën e granteve

Lihtenshtajni- 50 mijë euro të tjera për procesin e rindërtimit

Algjeria- 50 mijë euro për procesin e rindërtimit

UNICEF- 500 mijë euro për shkollat

Italia– 65 milionë euro

Sllovakia– 250 mijë euro

Austria– 1 milion euro

Franca– 60 milionë euro hua

Sllovenia– 300 mijë euro

Çekia– 9.5 milionë korona çeke

Maqedonia e Veriut– 97 mijë euro

Finlanda– 300 mijë euro

Luksemburgu– 150 mijë euro

Spanja– 25 mijë euro

Bullgaria– 100 mijë euro

Hungaria– 250 mijë euro

Irlanda– 300 mijë euro

Mali i Zi– 500 mijë euro

Serbia– 2 milionë euro grante

Zvicra– 9 milionë euro grante

Katari– 5 milionë dollarë

SH.B.A- 5 milionë dollarë (ndër to 3.9 për familjet që kanë më shumë nevojë, 600 mijë dollarë për Kryqin e Kuq dhe 800 mijë dollarë për monumentet kulturore)

Japonia- 2.5 milionë euro

Azerbajxhani– 500 mijë euro

BE– 100 milionë euro dhe 

KE– 15 milionë euro.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dhjetëra banorë të komunitetit rom që banojnë në zonën e Nishtullës, janë ndër shtresat më të varfra në Durrës dhe që nuk kanë asnjë mund

“Liria e shtypit nuk duhet të minohet nga masat kundër dezinformimit në lidhje me COVID-19”.

Ministria e Shëndetësisë informon se, në spitalin Infektiv ka ndërruar jetë një pacient 75-vjeçar.

Arrestohet drejtori i ‘Burgut 313’, Eduard Struga, raporton "BalkanWeb".

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton shtetasit shqiptarë në Poloni se për shkak të situatës aktuale me Covid-19, autoritetet

Nga 27 rastet e reja me koronavirus në vend, 12 prej tyre janë nga Shkodra, duke e bërë kryeqendrën e Veriut të tretën pas Tiranës e Durr

Duke filluar nga nesër në orën 13:00 deri të hënën në orën 5:00, gjithçka do të jetë e mbyllur, dhe asnjë kalimtar nuk do të lejohet të d

Bashkimi Europian përmes zyrës së Kombeve të Bashkuara në Shqipëri ka akorduar 4 milionë euro në fushën e shëndetësisë në luftën kundër C

Policia e Shtetit vijon aplikimin e gjobave për të gjithë ata qytetarë që nuk zbatojnë rregullat kufizuese të vendosura nga shtetit për p