Si kishte firmosur gjyqtarja Hoxha 5 vendime të tjera pro Endrit Dokles, para lirimit përfundimtar

17/01/2020 - 17:00

Gjyqtarja Enkeleida Hoxha që mori vendimin për lirimin e Endrit Dokles ka shqyrtuar më përpara dhe 5 kërkesa të këtij të dënuari shkruan Ora News.

Redaktori i këtij televizioni, Trashgim Sokolaj ka shpjeguar të 5 vendimet që gjyqtarja Hoxha kishte marrë pro Endrit Dokles 

"Ka shqyrtuar një rast të kërkesës së uljes së dënimit të Endrit Dokles me 2 vjet burg përfituar nga aministia e vitit 2014. Llogaritja e kësaj zbritjeje është bërë në shkelje të ligjit sepse intepretimi që bën gjykata nuk merr parasysh zbritjet që i pandehuri ka përfituar gjatë viteve për efekt të amnistisë. E njëjta gjyqtare ka shqyrtuar një kërkesë për ndryshimin e llojit të sigurisë së burgut për kryerjen e dënimit. Në vendimin e gjykatës së Lartë që dënoi Endrit Doklen ishte caktuar që ai do të kryente dënimin në burg të sigurisë së lartë, por gjyqtarja me vendim i ka ndryshuar llojin dhe e ka kaluar në burg të sigurisë së zakonshme. Gjyqtarja Hoxha ka shqyrtuar gjithashtu edhe dy raste të uljes së dënimit të këtij personi. Madje dhe një kërkesë të Endrit Dokles për përjashtimin e gjyqtares Engjëllushe Tahiri e cila nuk kishte pranuar kërkesën e Dokles. Kjo është dhe një nga faktet që prokuroria në dosjen e apelit e ka ankimuar."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Analiza për të vërtetuar nëse kryebashkiaku i Bulqizës, Lefeter Alla kishte konsumuar kokainë apo jo, ka rezultuar negative.

Gjykata ka vendosur "arrest me burg" për biznesmenin nga Durrësi Besnik Leka, i cili u arrestua në aeroportin e Rinasit pasi iu gjet një

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu ka urdhëruar sot lëvizjen e disa shefave të komisariateve të rëndësishme në Shq

Prokuroria e Tiranës nis kryesisht hetimet për abuzimet me çmimet për produktet që shërbejnë për parandalimin e simptomave të gripit.

Mbi 25 tonë mbetje të paligjshme janë sekuestruar në Portin e Ankonas në Itali.

Dhoma e Tregtisë Lezhë ka reaguar pas arrestimit nga policia me urdhër të Prokurorisë, të kryetarit Pashk Palokaj.

Në përfundim të mbledhjes së Task-Forcës, Ministria e Shëndetësisë ka deklaruar se deri më tani nuk ka asnjë rast të konfirmuar me korona

Edhe gjatë paradites së sotme në vendin tonë do të mbizotërojë një mot i kthjellët.

Kontrollorët e trafikut ajror në Itali do të zhvillojnë një grevë 24 orëshe sot (e martë), e si pasojë priten anulime apo vonesa të flutu

Shkolla “Udha e Shkronjave” ka anuluar vendimin e saj për pezullimin e mësimit pasi Ministria e Arsimit njoftoi se do t’i hiqte licencën.