"Si mund të banosh në atë pallat që është anuar?" Banorët në Durrës protestë para bashkisë (VIDEO)

28/02/2020 - 13:07

Kanë sfiduar të ftohtin therrës dhe shiun për të qëndruar me orë të tëra në shenjë proteste para bashkisë së qytetit. Nuk kanë gjetur zgjidhje dhe sërish me këmbëngulje kërkojnë një të tillë.

Janë banorët e pallatit numër 8 në lagjen nr.5 në Durrës me 48 hyrje që nuk lëkunden nga kërkesa për t’u riparë godina 13 katëshe në të cilën blenë shtëpi, dhe tani janë pa një çati mbi krye. 

Në mbyllje të procesit të deklarimit online të dëmeve të shkaktuara nga tërmeti i 26 nëntorit të vitit të shkuar, banorët kanë protestuar sot para bashkisë së qytetit.

Kjo protestë e ripërsëritur ka të bëjë me kërkesën e banorëve për rishikim të ekspertizës së pallatit. Bashkia e ka vlerësuar dëmin e shkaktuar nga tërmeti te pallati 13 katësh me DS2, ose dëme të vogla të riparueshme, por banorët thonë se pallati i tyre është anuar më shumë se 60 centimetra. Ata thonë se nuk mund të aplikojnë në bashki për rikonstruksion pallati ndërkohë që e gjithë godina është rrezik potencial për jetën e tyre.

Banorët kanë marrë privatisht inxhinierë dhe nga matjet e bëra ka rezultuar se pallati është anuar. Sipas tyre godina është e pasigurt, e pabanueshme, dhe asnjë prej banorëve nuk jeton aty si pasojë e frikës. 

Fundi i muajit shkurt përkon me mbylljen e afatit të deklarimit online nga banorët në bashki për dëmet e tërmetit. Por shumë banorë gjatë kësaj kohe nuk janë dakord me klasifikimin e pallateve të tyre duke bërë që të protestojnë për të gjetur të drejtën e tyre.

Rreth 10 mijë familje kanë aplikuar deri tani për fondin e rindërtimit pasi banesat e tyre kanë pësuar dëme të cilat janë verifikuar nga inxhinierët e bashkisë e janë klasifikuar nga shkalla DS1 me dëme të vogla deri në shkallën numër DS 5 të pabanueshme për t’u shembur.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një 65-vjeçar shqiptar me banim në Romë humbi jetën nga koronavirusi  Vetë bashkëshortja e tij, Anila, e dha lajmin e hidhur përmes një n

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka postuar në rrjete sociale një foto të stafit të avionit “Lasgushi”, të kompanisë Air Albania

Riatdhesohen 6 shqiptarët e parë të ngelur në Bari, të cilët për 14 ditë duhet të vetëkarantinohen.

Kreu i Këshillit Bashkiak Durrës, Ani Dyrmishi dhe kreu i Policisë Bashkiake Vasip Çopa kanë qenë sot në tregun agro-ushqimor për t’i kër

DurrësLajm ishte i pranishëm mesditën e sotme në tregun e fruta-perime në lagjen nr.1, ku ishin vendosur rregulla të rej

Të dielën më 29 mars ndryshon ora. Akrepat do të spostohen një orë para.

Shkon në 197 numri i të prekurve nga koronavirusi në vendin tonë. Në 24 orët e fundit kanë dalë pozitiv 11 raste të tjera.

Kur ora shënon 11.00 dhe mbeten akoma 2 orë liri-dalje për qytetarët që të përfundojnë blerjet e tyre para se të hyjë në fuqi shtetrrethi

Infektohet me koronavirus Drejtoresha e Përgjithshme e Shërbimeve të Kujdesit Shëndetësor, Mirela Cami.

Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një pacient 67-vjeçar nga Tirana, i konfirmuar me COVID-19.