Si punësohen të rinjtë në Durrës. Të huajt inspektojnë Zyrën e Punës (VIDEO)

Postuar: 19/06/2018 - 13:39

35 të rinj nga 12 vende të ndryshme europiane në zyrën rajonale të punësimit.

Një grup përfaqësuesish nga12 vende europiane, në kuadër të projektit Erazmus Plus, kanë kryer një inspektim pranë Zyrës Rajonale të Punësimit në Durrës, për të njohur konkretisht se si ndihmohen të rinjtë nga ky institucion në Durrës.

Interesi është i madh për të parë nga afër se si funksionon procesi i sigurimit të një vendi pune nga të rinjtë, tha përfaqësuesja e organizatës suedeze që vjen me një projekt të Erazmus Plus, Julia Usova.   

Koordinatorja e projektit Open Doors, Laura Xhaxhiu ka bërë me dije se janë 35 të rinj nga 12 vende të ndryshme të Europës, të cilët kanë ardhur në Durrës për të shikuar nga afër se si trajtohen çështjet e prespektivës së punësimit të të rinjve, si në këtë qytet dhe në të gjithë vendin tonë.

Përfaqësuesit nga 12 vendet e ndryshme të Europës kanë shprehur konsiderata për punën që bëhet në Zyrën Rajonale të Punësimit në Durrës, vend i cili nëpërmjet turizmit ka mundësira të shumta për punësim.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pas “furtunës” së shkaktuar në Prokurori për hetimin e kërkuar për 10 prokurorë, Arta Marku, u përgjigj duke thënë se se kjo situatë ë

   Sokol Stojani, një ndër drejtorët kryesorë të Prokurorisë së Përgjithshme u lirua nga detyra më 19 shtator, sipas një urdhri të rrjedh

   143 persona kanë humbur jetën gjatë 8 muajve të parë të këtij viti në aksidente rrugore.

29 prej viktimave ishin femra.

   Prokuroria pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë regjistroi procedimin penal Nr.164/2017 për veprën penale  “Tr

   Qeveria ka zyrtarizuar tenderin për të dhënë me koncesion për 20 vjet kontrollin e pompave në stacionet e karburanteve.

Çështja “Shullazi” vijon të përplasë prokurorë të Krimeve të Rënda dhe kryeprokuroren e përkohshme, Arta Marku.

Pak ditë pas aksionit të IKMT-së në Jalë për prishjen e 9 objekteve që nuk dispononin dokumente dhe ishin në tokë shtetërore, kreu i Insp

Dosja “Shullazi”, ka shkaktuar një kaos të vertetë brenda ambiente të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ku Prokurorja e Përgjithshme Arta

I gjendur në mes të Durrësit sheshi "Veliera" ka lënë një impakt jo të mirë tek mijëra turistë që na kanë vizituar këtë sezon veror.

Si pasojë e mungesës së prokurorit është shtyrë në Gjykatën e Krimeve të Rënda seanca gjyqësore për ish- drejtorin e Policisë së Vlorës,