Si u dogj 21 vjet më parë Kryeministria dhe Radio Televizioni Shqiptar (FOTO)

14/09/2019 - 10:18

Si sot 21 vite më parë, Tirana përjetoi një nga ato situata të ngjashme me trazirat e vitit 1997. Pas vrasjes së Azem Hajdarit dhe ditën kur do të kryhej edhe ceremonia e varrimit, militantë të Partisë Demokratike sulmuan Kryeministrinë, e cila drejtohej nga Fatos Nano.

14 shtatorin e vitit 1998, edhe disa eksponentë të politikës opozitare në atë kohë sulmuan Radio Televizionin Shqiptar, duke detyruar gazetarët të japin lajme, që sot njihen në gjuhën “Fake News”.

Por, pamjet e transmetuara në atë kohë, shumë nga të cilat edhe në mediat e huaja, janë një tjetër memorie për shqiptarët, që patën kaluar atë çfarë ndodhi në trazirat e vitit 1997 me armë e vrasje, me zjarr e luftë në të gjithë vendin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Eurodeputetja Doris Pack ka folur në lidhje me faktin se Arta Vorpsi u betua para noterit e jo para presidentit të Republikës.

Gazetari i njohur Marin Mema ka qenë i pranishëm mbrëmjen e sotme në ceremoninë e diplomimit të studentëve të Universitetit Bujqësor të T

Ka nisur me rreth 10 minuta vonesë emisioni “Open” i gazetares Eni Vasili në Top Channel mbrëmjen e së enjtes.

Pas Elsa Toskës, e cila u betua e para tek Presidenti Ilir Meta, vijuan betimin Fiona Papajorgji dhe më pas Marsida Xhaferllari.  Kjo e f

Elsa Toska bëhet anëtarja e dytë e Gjykatës Kushtetuese, pas Besnik Muçit që bën betimin para Presidentit.

Socialistët e kundërshtojnë kandidaturën e Marsida Xhaferllarit për gjyqtare kushtetuese, jo duke i bërë vërejtje profesionale, por ngaqë

Bashkimi Evropian u bëri thirrje të gjitha institucioneve shqiptare të përfshira që konflikti i interpretimit mbi përbërjen e Gjykatës Ku

Prej disa ditësh, Kreshnik Ternova është emëruar në postin e Drejtorit të Shërbimeve të Transportit Rrugor Durrës, post që deri në fillim

Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësoi sot me Titullin e lartë “Mjeshtër i Madh” kampionen e atletikës, Luiza Gega.

Prefektura e Durrësit bën të ditur se një ditë më par5 është mbajtur në institicionin e prefektit mbledhja e Komitetit Rajonal të Zhvilli