Siguria e kartave bankare/ Këshillat si të mbrohemi nga mashtrimet

26/07/2019 - 21:16

Tre shtetas rumun pasi kanë klonuar kartat e kreditit të shtetasve kanadez kanë ardhur në Shqipëri për të bërë tërheqjen e kartmonedhave pranë bankomateve të bankave të nivelit të dytë të vendit tonë. Pas një hetimi të kryer ata janë arrestuar nga Sektori i Krimeve Kompjuterike.

Tre rumuneve qe u arrestuan ne kufij ju gjeten kartat, paratë dhe pajisje per te kopjuar kartat e kreditit. Po sa të sigurta janë kartat tona ?

“Një skenar i tillë mund të paraqesë rrezikshmëri për atm-të e bankave që janë sulmuar. Kartat e lëshuar në Shqipëri janë të teknologjisë chip ande pin që do të thotë se ato nuk mund të klonohen”, shprehet Nevila Kovaci, përfaqësuese në Shoqatën Shqiptare të Bankave.

Nevila Kovaci, përfaqësuese e Shoqatës Shqiptare të Bankave do të na tregoje se si të ruajmë kartën e kredit.

“Fshehja e kodit pin, memorizimi dhe në disa raste edhe ndryshimi i tij. Po kaq i rëndësishëm është dhe kontrolli i shpeshtë i pasqyrës së llogarisë së lidhur me kartën”, shton Kovaci.

Përse na duhet ky kontroll?

“Me qëllimin për të vënë re çdo veprim apo transanksion të pa vullnetshëm nga ne”, thotë Kovaci.

Jetojmë në epokën e teknologjisë për pasojë shumë blerje i bëjmë në internet?

“Websitet e sigurta janë ato të cilat janë të certifikuara sipas standardeve të sigurisë, ku ndodhen logot verifaj by visa dhe mastercard sicyrity”, tha Kovaci.

Konvertimi i kartëmonedhave bëhet automatikisht nga bankomati, shtetasit romun kanë mundur të tërheqin para në lek dhe euro. Kujdes të dhënat e kësaj karte nuk duhen ekspozuar apo të ndahen me persona të tretë. Në të kundërt ju do të bini pre e një vjedhje. /Top Channel

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtoresha e spitalit rajonal të Durrësit, Nadire Jani, ka reaguar menjëherë pas një denoncimi të bërë në rrjete sociale nga ish—deputet

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu përcollën sot në aeroportin e Rinasit, 30 mjekë dhe infermierë të

Ish-deputetja e Durrësit, Fatbardha Kadiu, ka denoncuar përmes një statusi në Facebook faktin se një pacient i prekur nga Covid-19 po mba

Në zbatim të masave kufizuese të shpallura për parandalimin e përhapjes së COVID-19, gjatë periudhës së kufizimeve të lëvizjes së shtetas

Banorët e lagjes 8 në Durrës kanë protestuar mesditën e sotme për kërkesa jetike si ushqimi, pasi janë në pamundësi për t’i siguruar vetë

Tridhjetë mjekë shqiptarë do të nisën për në Itali sot në ndihmë të kolegëve të tyre për të përballuar situatën e koronavirusit.

Një 65-vjeçar shqiptar me banim në Romë humbi jetën nga koronavirusi  Vetë bashkëshortja e tij, Anila, e dha lajmin e hidhur përmes një n

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë ka postuar në rrjete sociale një foto të stafit të avionit “Lasgushi”, të kompanisë Air Albania

Riatdhesohen 6 shqiptarët e parë të ngelur në Bari, të cilët për 14 ditë duhet të vetëkarantinohen.