Siguria në shkollat e Durrësit, prefekti ngre grup pune për kontrolle (VIDEO)

08/09/2019 - 19:56

Prefektura e Qarkut të Durrësit ka ngritur një grup pune me në krye, Oltsen Gripshin për të kontrolluar sigurinë e institucioneve shkollore të sistemit parauniversitar, në prag të nisjes së vitit të ri arsimor 2019-2020.

Pjesë e kësaj Task Force të ngritur nga prefekti Roland Nasto është edhe Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor si dhe drejtoria e Zjarrfikëses së qytetit.

Gripshi thotë se ky kontroll ka të bëjë me sigurinë e godinave, higjinës, pastërtisë, rregullin dhe gjithçka që ka të bëjë me mbarëvajten e procesit mësimor.

Sipas tij, shkollat e qarkut të Durrësit janë në një standart të arrirë por që ka përsëri gjëra për të përmirësuar.

Ndërsa Fatmir Tare nga Drejtoria Zjarrfikëse tha se këtë vit shkollat publike dhe jo publike i kanë kushtuar një rëndësi të veçantë përmirësimit të kushteve dhe mjeteve të mbrojtes nga zjarri për t’iu garantantuar nxënësve siguri në këto institucione.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian nuk kanë mundur të bien dakort për hapjen e negociatave të Shqipërisë dhe Ma

Hetuesit në Durrës duket se janë afër zbardhjes së atentatit ndaj vlonjatit Edison Harizajt dhe shokut të tij në afërsi të Plepave.

Gjesti fyes i ambasadorit të OSBE-së në Tiranë, Bernd Borchard, është përcjellë me vëmendje edhe nga Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë.

Shtyhet seanca në ngarkim të Arbër Çekajt dhe dy të arrestuarve të tjerë për sasinë prej 613 kg kokainë që u kap në Durrës.

Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit Durrës ka ndërhyrë në fillim javë për të shembur betonimet e paligjshme që kishin ngushtuar kanal

Që nga fillimi i këtij viti portin e Durrësit e kanë vizituar 420 jahte, me flamurë nga të pesë kontinentet.

Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Agim Ismaili nga Komisioni i Sigurisë bëri një deklaratë të fortë duke pohuar se nga burgu janë poros

Një “Benz” i braktisur në autostradën Durrës-Tiranë, i vjedhur më herët gjatë shtatorit, ka marrë flakë dhe është djegur plotësisht.