Siguria në shkollat e Durrësit, prefekti ngre grup pune për kontrolle (VIDEO)

08/09/2019 - 19:56

Prefektura e Qarkut të Durrësit ka ngritur një grup pune me në krye, Oltsen Gripshin për të kontrolluar sigurinë e institucioneve shkollore të sistemit parauniversitar, në prag të nisjes së vitit të ri arsimor 2019-2020.

Pjesë e kësaj Task Force të ngritur nga prefekti Roland Nasto është edhe Inspektoriati Shtetëror Shëndetësor si dhe drejtoria e Zjarrfikëses së qytetit.

Gripshi thotë se ky kontroll ka të bëjë me sigurinë e godinave, higjinës, pastërtisë, rregullin dhe gjithçka që ka të bëjë me mbarëvajten e procesit mësimor.

Sipas tij, shkollat e qarkut të Durrësit janë në një standart të arrirë por që ka përsëri gjëra për të përmirësuar.

Ndërsa Fatmir Tare nga Drejtoria Zjarrfikëse tha se këtë vit shkollat publike dhe jo publike i kanë kushtuar një rëndësi të veçantë përmirësimit të kushteve dhe mjeteve të mbrojtes nga zjarri për t’iu garantantuar nxënësve siguri në këto institucione.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në portin e Durrësit janë prenotuar 20 kroçera dhe veliera për sezonin e ardhshëm turistik.

Detaje të reja janë zbardhur nga rrëmbimi dhe më pas vrasje e Jan Prengës më 17 janar në qytetin e Kamzës.

Zbardhen konkluzionet përfundimtare për anëtarin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë Besnik Cani, i cili doli para Kolegjit të Posaçëm i

Tetë kandidatët për Kreun e Byrosë Kombëtare të hetimit do ti nënshtrohet testit të Poligrafit ose makinës të së vërtetës.

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor me anë të një njoftimi në Facebook, ka bërë të ditur se me ndryshimet e ligji

“Ndërtim i 2 mijë shtëpive”, është premtimi i Emirateve të Bashkuara për Shqipërinë në seancën e dytë të Konferencës së Donatorëve.

Policia Bashkiake njofton të gjithë qytetarët se të dielën më 23.02.2020 do të zhvillohet aktiviteti “Një hap për Durrësin”, pranë sheshi

Ndahet nga jeta biznesmeni i njohur në fushën e ndërtimit, Nystret Selmani. Selmani vuante prej pak kohesh nga një sëmundje e rëndë.

Sipas MeteoAlb, kushte e qëndrueshme të motit vijojnë në territorin shqiptar duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese në pjesën më t

Përmes një postimi në rrjete sociale, Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka përsëritur për të disatën herë që nga nisja e punimeve për rikonstru