"Siguria Rrugore 2020", Balluku: Detyrë që duhet të jetë në fokusin tonë çdo ditë

27/02/2020 - 11:09

Në Konferencën e Nivelit të Lartë, "Siguria Rrugore 2020", ministrja e Energjitikës, Belinda Balluku tha se duhet një transformim i mentalitetit fillimisht ndërsa shtoi se masat e pasagjerëve në transportin rrugor duhet të vijë në nivelin e atij ajror.

"OKB e ka renditur sigurinë rrugore si një prioritet globale për zgjidhje. Na duhet një transformim në mentalitet fillimisht. Kjo nënkupton vendosjen e sigurisë si një vlerë të panegociueshme. Të gjithë ju keni pasur mundësi të udhëtoni. Një avion nuk ngrihet nëse nuk vihet rripi i sigurimit apo nëse hapen dritaret. E njëjta gjë kërkohet të bëhet në transportin rrugor. Duhet të kalojnë në ADN tonë siguria rrugore. Siguria duhet të jetë indikatori kryesor matës i suksesit të transportit".

Balluku tha se siguria rrugore është një detyrë që duhet të jetë në fokusin tonë çdo ditë

“Ky është një investim i rëndësishëm tek brezat e tjerë, kulturë për sigurinë rrugore. Projekti shtrihet në të gjitha akset, me qëllim rritjen e sigurisë rrugore. Konferenca është platformë ku do të paraqesim arritjet dhe mësimet tona. Siguria rrugore, detyrë që duhet të jetë në fokusin tonë çdo ditë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kohë më parë emisioni “Stop” ka transmetuar rastin e një konflikti në Sarandë për një ndërtim.

Një shqiptar nga Fieri, 44-vjeçar, ka ndërruar jetën më 1 prill në qytetin e Kavadarit në Maqedoninë e Veriut.

Paraditen e sotme, banorët e lagjes nr.3 ndoqën nga afër dezinfektimin e rrugëve dhe rrugicave.

Dy sipërmarrësit e laboratorit për pajisje stomatologjike – Besar Lalike dhe Elidian Çepele i dorëzuan të mërkurën në mëngjes Qendrës Spi

Deputeti Adriatik Alimadhi i cili është prekur nga koronavirusi po trajtohet në spitalin infektiv me oksigjenoterapi.

Shërbimet e Policisë vijojnë kontrollet në të gjithë territorin, në zbatim të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vë

Dhoma Amerikane e Tregtisë i ka bërë thirrje qeverisë pas aktit normativ për garancinë sovrane shtetërore për kredinë të miratojë 4 propo

Një 84-vjeçare ka lënë sot spitalin Infektiv pasi është shëruar nga COVID-19.

Ditën e enjte, më datë 9 prill Këshilli Bashkiak Durrës do të zhvillojë një mbledhje emergjente me mjete të komunikimit elektronik.