Situatë kaotike/ Përmbyten sërish rrugët e Durrësit (VIDEO)

12/11/2019 - 19:13

Përmbyten sërish lagjet e Durrësit. Reshjet e dendura të shiut kanë krijuar një situatë kaotike tek lagjja nr.18, afër stadiumit.

Pamjet filmike që sjell operatori i DurrësLajm dëshmojnë se uji ka arritur në disa centimetra, ndërkohë që automjetet e kanë të vështirë të qarkullojnë. Uji arrin deri në nivelin e trotuarit. Situata është edhe më e rëndë për kalimtarët, të cilëve u duhet të përveshin pantallonat e të heqin këpucët për të mundur të shkojnë në shtëpi. Tradicionalisht, lagjja nr.18 është përmbytur sa herë në qytet janë regjistruar sasi të konsiderueshme shiu.

Kjo është hera e tretë brenda pak ditësh që rrugët e qytetit bregdetar përmbyten. Ditën e hënë dhe të premte të javës së kaluar, në shumë rrugë gjendja ishte mjaft e rëndë, saqë dukej sikur Durrësi "notonte" në ujë.

Gjithë ditën e sotme, gjiri i Durrësit është pushtuar nga moti i keq, që do të vazhdojë edhe përgjatë ditës së nesërme.

Era e fortë dhe rebeshet e shiut kanë krijuar problematika edhe në portin më të madh në vend, duke pezulluar punën dhe duke shkaktuar anomali në udhëtimet e trageteve që lidhin portin e Durrësit me Barin dhe Ankonën. 

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të hënën (nesër) pritet të nisë procesi mësimor në qarkun e Durrësit pas një ndërprerjeje gati 2 javore që nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ditën e nesërme, Universiteti i Durrësit do të rihapë dyert sërish pas shkëputjes së detyruar për shkak të tërmetit të 26 nëntorit.

Pjesa urbane në Tiranë e ka mbyllur fazën e emergjencës, ndërkohë që po punohet edhe në zonat rurale që jeta t’i rikthehet normalitetit.

Pasi hapi dyert dhe zemrat për një strehë të sigurt për qytetarët shqiptarë të prekur nga tërmeti tashmë qeveria e Kosovës është mobilizu

Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme edhe në selinë e Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve në Tiranë.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka miratuar listën me 660 familje të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, të cilat përfitojnë subvencionim qir

Vijon prishja e ndërtesave të dëmtuara rëndë gjatë tërmetit të 26 nëntorit.

Mesditën e sotme, mjetet e rënda të IMT-së kanë prishur shtëpinë dy katëshe në Ish-Kënetë, siç duket në videon e “DurrësLajm”.

Nis shembja e një godine 2 katëshe në lagjen nr.14, në Durrës.

Këshilli Bashkiak i Lezhës ka miratuar pagesën e plotë të qirasë për të gjitha familjet e prekura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.