Soreca: Duam rezultate konkrete, ndalni infiltrimin e krimit të organizuar në burgje

15/11/2019 - 10:37

I ftuar në një konferencë me temë "Menaxhimi dhe përdorimi i pasurive të sekuestruara", ambasadori i BE-së Luigi Soreca nënvizoi nevojën për të forcuar sistemin penitenciar dhe regjimin e posacëm 41/bis, ky i fundit sipas tij është i rëndësishëm për të parandaluar lidhjet me jashtë të kriminelëve nga burgu.

"Kriminelët e nivelit të lartë janë njerëz shumë të vendosur që duan të bëjnë gjithçka vetëm të vazhdojnë të kryejnë bizneset e tyre, qoftë edhe nga burgjet në mënyrë që të përdorin të gjitha mënyrat e mundshme për të komunikuar me miq të tyre po aq kriminelë sa ata, ti urdhërojnë për të bërë gjëra nga më të ndryshmet dhe që nuk janë në burg me ta. Është regjimi i posacëm që njihet me emrin 41 / bis është e rëndësishme për të parandaluar këtë që të ndodhë nga muret e burgjeve. Ky lloj regjimi ka treguar që është efikas. Në zbatimin e plotë të këtij ligji Shqipëria si shtet anëtar me të drejta të plota të Këshillit të Europës duhet ti përbahet rregullave që rrjedhin për burgjet dhe vendimeve të Gjykatës Europiane. Është e rëndësishme të theksohet se duhet të shikojmë rezultate konkrete në luftën kundër krimit të organizuar dhe këto masa duhet që të shoqërohen me masa shtesë për të shmangur infiltrimin e krimit të organizuar në sistemin penitenciar. Çështja e korrupsionit të personelit në shërbimin penitenciar është i rëndësishëm. Qeveria dhe ministrja Gjonaj ka marrë masa kurajoze për këtë cështje. Disa punonjës të shërbimit penitenciar dhe menaxhorë të lartë janë larguar nga puna. Është thelbësore që të vazhdohen  këto përpjekje dhe standardet e integritetit në burgjet shqiptare të jenë në nivel të lartë  pasi lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit mbetet përparësia më e lartë. Ne do vazhdojmë tju asistojmë jo vetëm në nivel profesional por dhe financiar."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Janë riatdhesuar 173 azilantë shqiptarë që po qëndronin në mënyrë të paligjshme në Francë dhe në zonën Schengen.

Rritet numri i familjeve të dëmtuara nga tërmeti në Durrës që do të përfitojnë bonus qiraje.

Paketa anti-shpfije e qeverisë e cila ndodhet në parlament për miratim ka nxitur një valë të re reagimesh kundërshtuese nga shoqatat e ga

Ditën e sotme, Presidenti Ilir Meta ngjiti shkallët e prokurorisë së Tiranës me ftesë për të dëshmuar pas dorëzimit, të padisë për shpërd

Prej disa ditësh, ekspertët izraelitë janë duke inspektuar pallate dhe godina të dëmtuara në zonat e prekura nga tërmeti më 26 nëntor.

Prej disa muajsh ish-drejtori i ISKK Agron Tufa kanosej nga ithtarët e regjimit të vjetër. Ai ka kërkuar azil politik në Zvicër.

E ndërtuar vetëm 4 vite më parë, shkolla 9-vjeçare "Neim Babameto" në Durrës, me mbi 900 nxënës, është shembur sot nga fadromat e IKMT-së

Dy kontigjente me trupa nga Forcat e Armatosura u nisën sot për në Afganistan, ku për rreth 6 muaj do të shërbejnë në dy baza të ndryshme

Këshilli Bashkiak i Durrësit zhvillon sot mbledhjen tjetër emergjente, ku në rend dite janë dy pika.

Zëvendësministrja e Brendshme Rovena Voda, gjatë pasqyrimit ditor të bilancit dhe të dhënave nga puna e kryer në bashkitë e prekura nga t