"SPAK do mbështetet 100%", e ngarkuara me punë e SHBA në Durrës: Ndihmë për 9 mijë fëmijë të prekur nga tërmeti (VIDEO)

02/12/2019 - 14:48

E ngarkuara me punë e SHBA Leyla Mosess Ones ka vizituar sot Durrësin për të ndjekur nga afër masat e ndërmarra për të përballuar situatën posttërmetit.

Leyla Mosses Ones shoqërohej nga eskpertë të SHBA me të ciltë ka zhvilluar një takim me stafinë e bashkisë së qyteti bregdetar.

Në një prononcim për median ajo u shpreh se SHBA po bën gjithçka për të ardhur në ndihmë shqiptarëve. 

"Ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të mbështetur këto përpjekje së bashku me Bashkimin Europian dhe mekanizmat mbështetës. Në mënyrë që të mund të zhvillohet një vlerësim pas tragjedisë. Do të mbështesim UNICEF për mbështetjen që do t'iu ofrojë të paktën 9 mijë fëmijëve."

"Nuk kam një informacion specifik në këto kohë, lidhur me dosjet që do t'i transferohen SPAK-ut, por ne mbështesim SPAK-un 100%, dhe ne do të qëndrojmë pas çdo përpjekjeje për të mbështetur shtetin ligjor këtu në Shqipëri", është shprehur e ngarkuara me punë e SHBA para gazetarëve.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konferencë e përbashkët për shtyp mes Policisë dhe Prokurorisë nga Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës Lorenc Shehu, Prokuro

Drejtuesi qendror i Zyrës Operacionale për Menaxhimin e Fatkeqësisë Natyrore, ministri Fuqiplotë Bledi Çuçi u shpreh sot në një deklaratë

“Në orën 11:30 në Drejtorinë Vendore të Policisë Durrës, drejtori i Drejtorisë Vendore Durrës Lorenc Shehu do të ketë konferencë për

Është zhvilluar në gjykatën e shkallës së parë në Vlorë seanca gjyqësore për komunikimin e masës së arrestit për Edlira Shehun.

Gjykata e Tiranës dënoi me 7 vite e 4 muaj burg një prej autorëve të vjedhjes së serverave dhe dokumenteve të Prokurorisë së Durrësit, nd

Ujësjellës Kanalizime Durrës njofton të gjithë abonentët të cilët janë larguar nga banesat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit se mund t

Më në fund duhet se gjërat po lëvizin për të çuar para drejtësisë të gjithë shkaktarët e dëmeve shkatërrimtare që shkaktoi tërmeti i 26 n

Pas atentatit që u regjistruar mbrëmjen e sotme në një fshat të Peqinit, ku një 26-vjeçar u vra dhe një tjetër u plagos, drejtori i Përgj

Gazetari i njohur Adi Krasta ka nisur mbrëmjen e sotme rrugëtimin e tij të ri profesional, tanimë jo në Tiranë, por në Prishtinë. Ai do t