"SPAK do mbështetet 100%", e ngarkuara me punë e SHBA në Durrës: Ndihmë për 9 mijë fëmijë të prekur nga tërmeti (VIDEO)

02/12/2019 - 14:48

E ngarkuara me punë e SHBA Leyla Mosess Ones ka vizituar sot Durrësin për të ndjekur nga afër masat e ndërmarra për të përballuar situatën posttërmetit.

Leyla Mosses Ones shoqërohej nga eskpertë të SHBA me të ciltë ka zhvilluar një takim me stafinë e bashkisë së qyteti bregdetar.

Në një prononcim për median ajo u shpreh se SHBA po bën gjithçka për të ardhur në ndihmë shqiptarëve. 

"Ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të mbështetur këto përpjekje së bashku me Bashkimin Europian dhe mekanizmat mbështetës. Në mënyrë që të mund të zhvillohet një vlerësim pas tragjedisë. Do të mbështesim UNICEF për mbështetjen që do t'iu ofrojë të paktën 9 mijë fëmijëve."

"Nuk kam një informacion specifik në këto kohë, lidhur me dosjet që do t'i transferohen SPAK-ut, por ne mbështesim SPAK-un 100%, dhe ne do të qëndrojmë pas çdo përpjekjeje për të mbështetur shtetin ligjor këtu në Shqipëri", është shprehur e ngarkuara me punë e SHBA para gazetarëve.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Transporti  është një ndër aktivitetet e pakta që akoma nuk është hapur për shkak të masave kundër përhapjes së COVID-it.

Pasditen e sotme kanë dalë përgjigjet e Lotarisë Amerikane për vitin 2020.

Pas banorëve të Sukthit, edhe banorët e Manzës janë ngritur sot në protestë kundër depozitimit të plehrave të Durrësit në territorin e ty

Ditën e sotme, Ministria e Shëndetësisë në konferencën për shtyp tregoi shfirat e reja për 24 orët e fundit të personave të infektuar nga

Më datë 8 qershor, 2600 maturantë në gjimnazet e qytetit të Durrësit do t’i nënshtrohen provimit të parë të Maturës Shtetërore, gjuhës së

Gjendja mjedisore në Durrës sa vjen e rëndohet nga mbetjet urbane që kanë pushtuar qytetin pasi nuk janë mbledhur nga mjetet e ndërmarrje

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Ambasada amerikane në Tiranë do të ofrojë mundësi për të gjithë studentët, studiuesit apo profesionistët e rinj, për të marrë pjesë në nj

Pas arritjes së marrëveshjes për Reformën Zgjedhore, paraditen e sotme do të zhvillohet një takim mes ambasadores amerikane, Yuri Kim dhe