SPAK shpëton efektivët e kufirit në Durrës, u kapën me euro në xhepa, policia i akuzoi për ryshfete

24/10/2020 - 21:13

SPAK del kundër arrestimit të gjashtë oficerëve të Policisë Kufitare Durrës, të cilët një vit më parë u panë si të korruptuar, teksa po ushtronin detyrën në terminalin e pasagjerëve.

Dyshimet e policisë për kolegët e tyre që kulmuan me shkarkimin e shefes së kufirit në port konsiderohen nga Prokuroria e Posaçme si të paprovuara ndaj në përfundim të hetimeve, kapitulli për korrupsion në kufi mbyllet.

Por edhe pse policia një vit më parë pasi ndërhyri në kabinat e 6 oficerëve u gjeti atyre në xhepa kartmonedha në valutë të huaj, sipas dosjes, SPAK këmbëngul se oficerët e policisë, Durim Xeka, Arjan Gjyzeli, Dorina Doganaj, Gezim Caca, Juljana Kurraj, edhe pse i posedonin keto vlera monetare, kjo nuk ishte një e dhënë që i implikon në marrje rryshfeti.

Oficerja e gjashtë, Greta Batusha edhe ajo e hetuar dhe të cilës iu gjetën 50 euro brenda pasaportës së një qytetari që po përpunonte, po ashtu konsiderohet e proceduar pa provë. SPAK shton se dyshimi ndaj polices nuk formësohet me asnjë ngjarje korruptive apo abuzimi me detyrën. Në vendimin e pushimit radhiten edhe dëshmitë e oficerëve të hetuar.

Oficeri Gjyzeli që kishte në xhepa 300 euro, i cili pretendon se do ia jepte një mikut të tij që udhëtonte drejt Italisë për t’i blerë ilaçet e të birit. Edhe efektivi Xeka që kishte në xhep 100 euro këmbëngul se i mbante në kuletë, pasi do të udhëtonte në Itali për t’u kuruar, ndërsa Caca insiston se shumat e konsiderueshme i duheshin për të blerë një lavatriçe.

Policja Doganaj i thotë SPAK-ut se shumën prej 150 euro ia kishte dhënë i vellai pasi kishte marrë rrogën. E pyetur nga SPAK, policja Kurraj që iu zbuluan 830 euro në kuletë tregon se ditën e arrestimit te saj, partneri dhe i biri do të udhëtonin drejt Italisë për shkaqe personale. SPAK thotë se këto dëshmi provohen nga një sërë veprimesh të tjera ku përfshihen biletat e udhëtimit, faturat dhe bisedat në telefon. /Top Channel

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pasditen e sotme, në nderim të 51 viktimave që humbën jetën një vit më parë nga tërmeti me magnitudë 6.4 Rihter, u ndezën qirinj pranë pa

Mjeku Leonard Solis tha në emisionin “Opinion” se situata pandemike me klinikën aktuale që po paraqet, do të vazhdojë të paktën edhe për

Ministrja Ogerta Manastirliu në një lidhje në emisionin “Opinion” tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mi

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka përjashtuar nga gara për plotësimin e Gjykatës Kushtetuese 3 gjyqtarë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandal

Bashkia Durrës njofton se Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit (IKMT) dhe forcat xheniere të ushtrisë Ministria e Mbrojtjes Ti

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka lajmëruar se nga 1 dhjetori klasat e arsimit fillor dhe maturantët do të vijojnë mësimin në shkolla dh

Policia e Shtetit ka gjobitur 659 qytetarë për për mosvendosjen e maskave mbrojtëse anti-Covid, gjatë 24 orëve të fundit.

Të rinjtë e Forumit Rinor Eurosocialist Durrës kanë përkujtuar sot viktimat e tërmetit të 26 nëntorit të një viti më parë.

Këshilli Bashkiak Durrës do të zhvillojë një mbledhje jashtë radhe me mjete të komunikimit elektronik.