Specialistja e ISHP-së flet për vdekjen e 7-vjeçares nga Durrësi

19/01/2018 - 18:12

   Shërbimi i Urgjencës në Pediatrinë e QSUT po përballet me një fluks tepër të lartë urgjencash, pasi për shkak të gripit sezonal, numri i fëmijëve të prekur ka qenë i madh. Megjithatë, specialistja e ISHP, Sivla Bino thotë se situata gripale në vend paraqitet më e butë se një vit më parë, kur sipas saj pati një fluks më të madh.

Në rubrikën “Opinion” në “News24”, Bino është ndalur edhe tek rasti i 7-vjeçares në Durrës, e cila ndërroi jetë në spital. Bino thotë se shenjat klinike që paraqiste vogëlushja nuk të çojnë tek gripi, por tek një infeksion i rëndë.

“Aktualisht kemi qarkullim intensiv të virusit të gripit, krahasuar me dy-tre javë më parë. Aktualisht qarkullojnë viruset B dhe AH1N1. Janë shënuar edhe raste të rënda. Rast vdekje ka patur vetëm një, i cili tashmë është raportuar. Pacienti ka patur probleme të tjera shëndetësore. Ndërsa rasti i vajzës 7-vjeçare është një rast fatkeq, që nuk mund të konstatohet ende nëse është grip apo ndonjë infeksion tjetër. Por shenjat klinike të vajzës nuk të çojnë tek gripi, por duket më shumë si një infeksion i rëndë”, u shpreh Bino. /BW

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

16 tetori në familjen Hoxha është një ditë e shënuar pasi konsiston me 110-vjetorin e lindjes së diktatorit Enver Hoxha.

Në vitin 2017 ka rënë numri i përgjithshëm i emigrantëve që kanë ardhur në Gjermani, megjithatë Gjermania mbetet një vend atraktiv, sidom

Sipas MeteoAlb, këtë të martë parashikohen kthjellime dhe vranësira të cilat do dominojnë në të gjithë territorin, ku më të theksuara do

Albert Veliu, apo i njohur tashmë si Babalja, është njeriu që ka trazuar jetën politike të muajve të fundit, me dorëzimin e një audiopërg

Dita e nesërme do të ketë një ndryshim të lëvizjes së makinave në aksin Vorë- Kthesa e Rinasit- Fushë Krujë për shkak të punimeve që do t

Albert Veliu, i njohur me emrin Babale, ndodhet ende në Kosovë, aty ku kërkoi azil politik pasi iku nga Shqipëria.

Efektivët e policisë Rrugore në Durrës, në bashkëpunim me kolegët e policisë Bashkiake, kanë ndërmarrë aksion në rrugët e qytetit për bll

Familjarë të autorit të masakrës në Shëlli të Matit janë larguar nga banesa e tyre, përveç bashkëshortes së tij, e cila ruhet nga forca t

Telekomi serb ka ende shpresa se do të gjejë ende treg në Shqipëri.

Ish-kryetari dhe 4 drejtues të bashkisë Dibër, janë kallëzuar në Prokurori nga KLSH, pasi akuzohen për shpërdorim detyre.