Spitali i Durrësit hap garën, kërkon mjekë specialistë, ja vendet vakante (VIDEO)

21/11/2018 - 13:27

Ashtu si Spitali Rajonal edhe në Poliklinikën e Specialiteteve në Durrës, mjekët po përballen çdo ditë e më shumë me radhë të gjata si rezultat i fluksit të shtuar, të qytetarëve që presin me orë të gjata për të marrë shërbimin shëndetësor.

Prej vitesh, mungesa e mjekëve ka qenë problem i madh. Nga materniteti tek pediatria, kirurgë, kardiologë etj mungojnë në Spitalin Rajonal.

Thuajse të gjithë banorët e qytetit bregdetar dhe rrethinat e tij si Shijaku, Juba, Ishmi, Gjepalaj, Sukthi etj, vijnë për të marrë shërbimin mjekësor, duke krijuar radhë të gjata nëpër zyrat e mjekëve dhe korridoret e spitalit dhe poliklinikës. 

Si të mos mjaftonte dyndja e madhe e njerëzve, mungesa e mjekëve specialistë është evidente. Për sëmundjet e zemrës është vetëm një mjek në dispozicion ndërsa numri i pacientëve shkon deri në 200 në ditë që presin të vizitohen.

E njëjta situatë është parë tek eko e thjeshtë. tek okulisti, psikiatri etj. Personeli i Poliklinikës Qëndrore të Specialiteteve pohon se shkak për radhët e gjata është bërë mungesa e stafit, i cili është i reduktuar si dhe personat që marrin shërbimin shëndetësor për t'u pajisur me patentë.

Por radhëve të gjata i shtohen edhe qytetarët që fillojnë punë të re apo rinovojnë dokumentat dhe duhet të kryejnë vizitat mjekësore për të marrë konfirmimin e mjekut për gjendjen e tyre shëndetësore.

Spitali Rajonal Durrës kërkon të punësojë për plotësim vende vakante mjekë, si më poshtë:

Mjek obstetër gjinekolog

Mjekë pediatër & mjek pediatër neonatolog

Mjek hematolog

Mjek kirurg i përgjithshëm

Mjek urgjence

Mjek pneumolog.

Afati i dorëzimit të dokumenteve deri më 10 dhjetor 2018, në Sektorin e Burimeve Njerëzore të SRD, nga ora 14.00 deri 16.00.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Një grup nxënësish nga shkolla e mesme “Gjergj Kastrioti” në Durrës vizituan Ambasadën nëpërmjet programit Njihu me Amerikën.

Qeveria Gjermane i kërkon Budenstagut gjerman të marrë vendimin për hapjen e bisedimeve për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së V

Kryebashkiaku i Durrësit, Vangjush Dako, nuk ka qenë i vetmi që është marrë në pyetje nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për hetimet që po

Deputeti më i ri në Kuvend, Selami Jenishehri rezulton të ketë qenë i dënuar për mashtrim.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka marrë në pyetje kryetarin socialist të bashkisë së Durrësit, Vangjush Dako, lidhur me hetimet që po zhvi

Cilësia e dobët e ushqimeve dhe moszbatimi i ligjit nga ana e inspektorëve të Autoritetit të Kontrollit Ushqimor kanë nxitur anëtarët e F

Ndërsa politika ‘i nxin’ faqen në arenën ndërkombëtare vendit tonë të vogël, janë qytetarët shqiptarë, ekselentë në shkollë dhe punë, që

Qyteti i Durrësit dhe zonat përreth do të kenë një furnizim më të mirë me ujë të pijshëm në sajë të ndërtimit dhe vënies në funksion të r

Në datën 20 maj në kryeqytet do të zhvillohen punime në kabina nga ora 09:00 deri në 15:00 e për rrjedhojë përgjatë këtyre orëve do të ke

Të rinjtë demokratë sulmuan me domate dhe perime të tjera Drejtorinë e AKU-së në Durrës në shenjë proteste për cilësinë e ushqimeve që po