Spitallë-Shën Vlash, mbeturinat mbulojnë kanalet

05/04/2012 - 00:00

 

Përgjatë rrugës Spitallë-Shën Vlash në të dy anët e rrugës shkarkohen çdo ditë mjete të vogla e të mëdha transporti me mbeturina të ndryshme. Më së shumti janë inerte si beton, dhera, rrënjë, gurë, zhavorr i gërmuar dhe gjithfarë lloj mbeturinash. Fillimisht plehrat, një pjesë e të cilave edhe mbeturina ushqimore, hidheshin natën, në kohë me mot të vranët e me shi. Kjo për të mos rënë në sy të banorëve aty pranë.

Tani gjërat janë krejt ndryshe. Qindra m3 materiale inerte kanë mbushur kanalet e thella të kullimit në të dy anët e kësaj rruge shumë të frekuentuar. Përgjatë saj, deri poshtë nënstacionit elektrik, janë ndërtuar shtëpi banimi kryesisht nga komunitete me të ardhura të pakta. Ata kanë përfituar nga çmimi i lirë i tokës moçalore, por kanë rënë në mesin e plehrave.

Situata sa vjen e rëndohet, ashtu si dhe problemet. Fëmijë të familjeve të varfra kanë nisur të shfaqen gjithnjë e më shumë në këtë zonë, duke gërmuar në malin e mbeturinave për hekur, dru, kanaçe e sende të tjera të cilat më pas i grumbullojnë për t’i shitur. Nga ana tjetër, ndonjë person kujdeset për t’i vënë flakën plehrave, duke krijuar shtëllunga të dendura tymi që përhapen mbi shtëpitë e lagjes së re.

Mjafton të përshkohet kjo rrugë për të kuptuar se si është gjendja atje. Era e rëndë nuk të lejon ta bësh për të dytën herë rrugën, ndërsa mjetet janë përballur edhe me aksidente. Rruga nuk ka trotuare dhe, e mbetur larg kontrollit të patrullave të policisë, drejtuesit e mjeteve ercin me shpejtësi tejet të lartë.

Por në shumë vende përgjatë kësaj rruge të drejtë dhe të gjatë rreth 3-4 km ka edhe ngushtime. Mbeturinat e plehrat janë hedhur jo vetëm në kanal por edhe në rrugë duke e ngushtuar atë. Një fakt i tillë ndeshet nga drejtuesit e mjeteve me shumë vonesë gjë që ka shkaktuar jo pak aksidente të rënda.

Bashkia e Durrësit, edhe në këtë rast, ka bërë të ditur se kamionët e ndërmarrjes së pastrimit të qytetit dërgojnë ngarkesën në pikën e caktuar. Ndërkohë që është thënë se do të vëzhgohet e gjithë gjatësia e rrugës për të parë se çfarë ka ndodhur realisht si në këtë rast, si dhe me ankesat e qytetarëve për plehun e pulave.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Ambasada amerikane në Tiranë do të ofrojë mundësi për të gjithë studentët, studiuesit apo profesionistët e rinj, për të marrë pjesë në nj

Pas arritjes së marrëveshjes për Reformën Zgjedhore, paraditen e sotme do të zhvillohet një takim mes ambasadores amerikane, Yuri Kim dhe

Përjashtohet nga radhët e Policisë së Shtetit shefi i Stacionit Policor Fushë Arrëz, Izmir Duraku, për të cilin bëri denoncim vajza e rri

Ditën e sotme do të publikohen përgjigjet e Lotarisë Amerikane për të gjitha shtetasit shqiptarë që kanë aplikuar.

Në Shqipëri, palët politike arritën mbrëmjen e së premtes marrëveshjen për reformën zgjedhore.

Sipas MeteoAlb, deri në orët e mesditës vendi ynë këtë të shtunë do të jetë me vranësira të shpeshta, të cilat do të sjellin reshje shiu.

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se mbrëmjen e sotme ka ndërruar jetë në spitalin Infektiv një paciente 85-vjeçare nga Tirana, e konf

Komisioni i Venecias duket se i ka dhënë një “shuplakë” tjetër mazhorancës, pasi i dha të drejtë Metës për emërimet në KED.

Gjykata e Posaçme e Apelimit ka hequr masën e pezullimit për gjyqtarin e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, Luan Daci duke i dhënë të drejt