SQARIM/ AKEP kërcënoi me mbyllje portalet, "DurrësLajm.al" është i regjistruar!

16/10/2018 - 16:33

Gjatës ditës së hënë, AKEP (Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare) ka informuar të gjitha subjektet e regjistruara si portale online se duhet të publikojnë brenda 72 orësh NIPT (NUIS) përkatës në seksionin kontakt të faqes së tyre online.

Në listën e AKEP-it ishte përfshirë edhe portali “DurrësLajm” (www.durreslajm.al), ku kërkohej publikimi i NIPT-it përkatës në seksionin KONTAKT, pasi portali ynë rezulton i regjistruar në QKR si media online, ka NIPT, është taksapagues i rregullt dhe respekton në tërësi ligjet fiskale të vendit.

AKEP, në një njoftim të dytë, sqaroi se: “ka konstatuar se pjesa kryesore e zotëruesve të domaineve ka reaguar pozitivisht dhe po përditëson informacionin e kërkuar në faqet e tyre në internet dhe në faqen e AKEP”.

Nga analiza e problematikës së shfaqur rezulton se një pjesë e domaineve nuk janë të regjistruar në emrin e përdoruesit po janë regjistruar në emër të Regjistruesve të licensuar nga AKEP, individë etj”.

AKEP ka konstatuar se një pjesë e subjekteve kishin NIPT (ashtu si dhe portali “DurrësLajm”, por që u përfshi nxitimthi në listë, pa u njoftuar paraprakisht me një e-mail zyrtar nga ana e institucionit në fjalë). Por sipas AKEP-it, nuk e kishin publikuar në faqen e tyre të internetit dhe nuk e kishin përditësuar në AKEP sipas rregullores së domaineve dhe për këtë arsye kanë përditësuar të dhënat për NIPT dhe disa zotërues të tjerë domainesh po vazhdojnë me përditësimin e informacionit.

AKEP nxitoi të përfshinte në listë portalin “DurrësLajm” ashtu si dhe disa portale të tjera, duke publikuar fillimisht listën online, e duke na njoftuar zyrtarisht vetëm pasi lista e mediave online qarkulloi në të gjithë rrjetin.

AKEP e mbyll njoftimin e saj se “do të monitorojë të gjithë zotëruesit dhe përdoruesit e domaineve që të jenë të paisur me NIPT dhe ta kenë të publikuar në faqet e internetit”.

(Portali durreslajm.al, është i regjistruar në QKR me emër subjekti “Dyrrah Media Group”, me NIPT/ NUIS: L61706510P)

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga Durrësi, Agjencia për Zhvillim Bujqësor dhe Rural nisi sot fushatën për skemat mbështetëse nga Fondi i Programit për Bujqësinë dhe Zh

Teksa pret radhën për të marrë mandatin e tij si deputet, duket se gjërat s’kanë ecur edhe aq mirë në jetën e tij private.

Komisioneri i BE, Johannes Hahn, në një intervistë ekskluzive për DW thotë se kuadri ligjor për të drejtat e pronës në Shqipëri ka dobësi

Ujësjellës Kanalizime Durrës nisi investimin për rikonstruksionin e rrjetit të ri të ujësjellësit nga Mulliri i Bullgarit deri në hyrje t

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  konfirmon në detyrë kryeprokuroren e Korçës, Dhorina Theodhori.

Olsian Çela është kandidatura e parë që regjistrohet për garën e hapur nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë për pozicionin e Prokurorit të

Shkrimtarja e njohur, Flutura Açka ka komentuar situatën politike dhe vendimin e Holandës për të rikthyer regjimin e vizave për Shqipërin

Përpjekjet e Tiranës për të avancuar çështjen e "Shqipërisë së Madhe" po komplikojnë dialogun mes Prishtinës dhe Beogradit.

Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit do të prishë mesditën e sotme me shpërthim të kontrolluar një objekt pesë katësh në qytet

Orët e para të ditës janë dominuar nga alternime kthjellimesh dhe vranësira të lehta në të gjithë vendin.