Stafi i UKD dhuron gjak për fëmijët me talasemi (VIDEO)

11/06/2021 - 12:57

Në kuadër të ditës botërore të shuruesve të gjakut (14 qershor) stafi i Ujësjellës Kanalizime Durrës iu përgjigj pozitivisht kërkesës së Kryqit të Kuq për të dhuruar gjak.

Në mjediset e ndërmarrjes së Ujësjellësit, afro 30 persona të stafit administrativ dhe mbështetes kanë dhuruar gjak për nevojat e fëmijëve talasemikë dhe për operacionet që zhvillohen në spitalin e Durrësit.

Banka e gjakut u instalua pranë mjediseve të laboratorit të ujësjellësit dhe ka qendruar aty deri në mesditë. Duke qenë se dhuruesit e gjakut janë pakësuar ndjeshëm kryqi i kuq ka nisur një fushatë ndërgjegjësimi pranë institucioneve publike për dhurimin e gjakut.

Nga ana tjetër kërkesat për gjak të sigurt rriten ndjeshëm qoftë për fëmijët që vuajnë nga Talasemia, qoftë edhe për nevojat që lindin nga aksidentet.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2,916 testime për persona të

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e