Studentët e Durrësit nuk ndalen! Protestojnë edhe brenda universitetit, iu bashkohet deputetja Kadiu (VIDEO+FOTO)

06/12/2018 - 14:58

Studentët e universitetit të Durrësit pas protestës së zhvilluar në oborrin e kampusit, janë zhvendosur më pas brenda ambienteve të godinës.

Me megafonë e pankarta në duar, ata u kërkuan bashkëmoshatarëve që ishin brenda auditoreve, t’i bashkohen protestës së nisur.

Me ta u bashkua edhe pedagogia e UAMD-së, e njëherësh deputetja e PD-së për Durrësin, Fatbardha Kadiu.

Studentët deklarojnë se nuk do të tërhiqen nga katër kërkesat e tyre, ndërkohë që Ministria e Arsimit tërhoqi sot vetëm një nga pikat që kërkojnë studentët. MAS pezulloi nenin 4 të VKM-së, duke hequr koston shtesë për studentët përsëritës që mbartin provimet nga një vit i mëparshëm.

Ndjekim protestën e studentëve të Durrësit brenda ambienteve të universitetit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli i Lartë i Prokurorisë vendosi me 6 vota pro dhe 5 kundër, kthimin në detyrë te Prokuroria e Krimeve të Rënda, për prokurorët Ols

Zëvendësministri i Brendshëm Besfort Lamallari, gjatë një takimi paraditen e sotme me drejtuesit qendrorë të Shërbimit për Çështjet e Bre

Teksa kryeministri Edi Rama bashkë me familjarë të viktimave të 21 janari 2011, deputetë e përfaqësues të Partisë Socialiste po kryenin h

Sot mbushen tetë vite nga 21 janari i vitit 2011, kur Garda e Republikës hapi zjarr ndaj protestuesve të thirrur nga Partia Socialiste pa

Këtë të hënë, disa pedagogë të Fakultetit Histori Filologji të Universitetit të Tiranës kanë nisur sot grevën si mbështetje ndaj protestë

Këshilli i Lartë i Prokurorisë po zhvillon mbledhjen e tretë të radhës që prej konstituimit. Në rend dite të kësaj mbledhjeje, janë disa

Orët e para të ditës dominohen nga kthjellime dhe vranësira në të gjithë territorin, më të dukshme në zonat Jugore-Juglindore, ku do të k

Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor bën me dije se ka marrë dy vendime të rëndësishme për targat e makinave që iu

Presidenti Ilir Meta nis nesër një vizitë shtetërore dy ditore në Mal të Zi, me ftesë të homologut të tij malazez, Milo Gjukanoviç.