Studentët e Elbasanit: Dilni në shesh, jo në dritare

06/12/2018 - 11:20

Protesta e studentëve të Universiteteve Publike kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura është shtrirë në disa qytete të vendit.

Studentët e Universitetit "Aleksandër Xhuvani" në Elbasan kanë bojkotuar mësimin dhe u kanë bërë thirrje të gjithë studenteve të dalin në protestë.

Me pankartat "Dilni në shesh, jo në dritare", "S'jemi monedha, jemi studentë", qindra studentë kanë marshuar drejt Universitetit të Elbasanit.

"Nuk jemi vetëm për kreditet por këtu jemi edhe për përmirësimin e arsimit në Universite, jemi për përmirësimin e kushteve, jemi për lehtësirën e tarifave. Sepse me këto tarifa nuk ia dalim dot!", tha një student i Universitetit të Elbasanit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rreth 500 balona u lëshuan mbrëmjen e sotme në qiell nga protestuesit e opozitës. 

Më shumë se 60 minuta protestë pa asnjë incident. Krejtësisht ndryshe kjo protestë e gjashtë kombëtare e opozitës.

Protesta e opozitës ka nisur ndryshe këtë herë.

Protestuesit e parë të opozitës kanë nisur të grumbullohen përpara Kryeministrisë.

Shqiptarja Ariana Bariaba do të kandidojë këtë të dielë për një vend në këshillin bashkiak të Athinës.

Ambasada Amerikane bën thirrje për përmbajtje në protestën e sotme të opozitës.