Studentët e Elbasanit: Dilni në shesh, jo në dritare

06/12/2018 - 11:20

Protesta e studentëve të Universiteteve Publike kundër vendosjes së tarifave për provimet e mbartura është shtrirë në disa qytete të vendit.

Studentët e Universitetit "Aleksandër Xhuvani" në Elbasan kanë bojkotuar mësimin dhe u kanë bërë thirrje të gjithë studenteve të dalin në protestë.

Me pankartat "Dilni në shesh, jo në dritare", "S'jemi monedha, jemi studentë", qindra studentë kanë marshuar drejt Universitetit të Elbasanit.

"Nuk jemi vetëm për kreditet por këtu jemi edhe për përmirësimin e arsimit në Universite, jemi për përmirësimin e kushteve, jemi për lehtësirën e tarifave. Sepse me këto tarifa nuk ia dalim dot!", tha një student i Universitetit të Elbasanit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një nga misteret e mëdha mes deputetëve që duhet të prononcohen për djegjen e mandatit është edhe ai i Rudina Hajdasit e cila aktualisht

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot vendimin për shtimin e punonjësve të Policisë së Shtetit me 100 efektivë të rinj.

Pavarësisht anulimit të seancës së Kuvendit, protesta nesër do të mbahet.

Ambasadori i Italisë në vendin tonë, Alberto Cutillo, deklaron se liria e shprehjes nuk mund të justifikojë deklaratat që nxisin dhunën.

Ambasadorja e Gjermanisë në Tiranës, Suzane Schutz ka reaguar pas firmosjes nga ana e deputetëve të Ppozitës për lënien e mandateve.

Pas votimit unanim të Këshillit Kombëtar  të PD-së, për djegien e mandateve ka reaguar OSBE.

Paraditen e sotme, një re tymi ngrihej nga grumbujt e mbetjeve inerte dhe urbane që po depozitohen çdo ditë e më shumë pranë shëtitores “

Qindra qytetarë janë grumbulluar në oborrin e selisë së PD-së, duke duartrokitur vendimin e marrë nga Këshilli Kombëtar i PD-së për djegi

Paraditen e sotme, në ambjentet e kampusit universitar të Universitetit "Aleksandër Moisiu" në Durrës, Rektorja e Universitetit Prof.