Studentët e Shkodrës vijojnë bojkotin, debati me rektorin

04/02/2019 - 09:08

Studentët kanë kundërshtuar vendimet e Rektoratit të Universitetit të Shkodrës "Luigj Gurakuqi", i cili  kishte vendosur që sot të zhvillohej mësim.

Ata në shenjë proteste vendosën të bllokojnë me karrige derën hyrëse të universitetit duke mos lejuar që të zhvillohet procesi mësimor.

Të shumtë në numër, studentët e Shkodrës janë shprehur të vendosur për të vijuar bojkotin e mësimit duke përçuar mesazhin se nuk janë dakord me "Paktin për Universitetin".

Ata kanë pasur një përballje edhe me rektorin Adem Bekteshi, ku i kanë kërkuar llogari se pse ka fikur kaldajat për studentët që kanë qenë në ngujim.

Rektori: Kaldaja është e prishur.

Studentja: Të na kishe thënë që në fillim që është e prishur, jo tani në fund.

Studenti: Nëse është e prishur duhet të kishe rregulluar.

Rektori: Kanë shkuar ta rregullojnë.

Studenti: Shkuan tani ëë?

Studentja: Pasi shkuam nëpër spitale si të marrin ftohje të rëndë?

Studenti: Mos e merr personale, pse e merr barrën mbi supe?

Rektori: Me hap se i keni bllokuar zyrat e Universitetit.

Studentja: Do ti hapim kur ti vërtetojmë të gjitha, sa i pastër je ti, çfarë Doktorature ke ti. Tenderi i ri, ku kanë shkuar lekët? Të gjitha kanë me u vërtetu, kush student është me parti, kush student shtyhet, kush student është pagu. Të gjitha do të dalin duke filluar nga unë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot është mbledhur Task Forca e kontrollit të plazheve në Qarkun e Durrësit, ku merrte pjesë ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klos

Sipas MeteoAlb, ditën e sotme moti parashikohet të jetë me diell përgjatë ultësirës perëndimore dhe do të ketë vranësira të pakta në zona

Pas vdekjes së gazetaritt ë njohur Fatos Baxhaku, ka ardhur një reagim edhe nga Unioni i Gazetarëve Shqiptarë.

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta ka publikuar një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të gazetarit dhe publicistit Fat

Të premten, paradite, më 16 gusht 2019, në komandën e Forcës Detare në Pepa të Durrësit u prezantuan 12 oficerë të rinj.

Një dëshmitare okulare e ngjarjes së rëndë ku dy punëtorë vdiqën dhe dy të tjerë u plagosën rëndë pas rrëzimit të një skele në një pallat

Të premten, më 16 gusht 2019, në qytetin e Durrësit, inspektorët e task forcës së transportit rrugor monitoruan të gjitha linjat e transp

Eshtë ndarë nga jeta në moshën 55-vjeçare publicisti dhe gazetari i njohur Fatos Baxhaku.