Studentët e Shkodrës vijojnë bojkotin, debati me rektorin

04/02/2019 - 09:08

Studentët kanë kundërshtuar vendimet e Rektoratit të Universitetit të Shkodrës "Luigj Gurakuqi", i cili  kishte vendosur që sot të zhvillohej mësim.

Ata në shenjë proteste vendosën të bllokojnë me karrige derën hyrëse të universitetit duke mos lejuar që të zhvillohet procesi mësimor.

Të shumtë në numër, studentët e Shkodrës janë shprehur të vendosur për të vijuar bojkotin e mësimit duke përçuar mesazhin se nuk janë dakord me "Paktin për Universitetin".

Ata kanë pasur një përballje edhe me rektorin Adem Bekteshi, ku i kanë kërkuar llogari se pse ka fikur kaldajat për studentët që kanë qenë në ngujim.

Rektori: Kaldaja është e prishur.

Studentja: Të na kishe thënë që në fillim që është e prishur, jo tani në fund.

Studenti: Nëse është e prishur duhet të kishe rregulluar.

Rektori: Kanë shkuar ta rregullojnë.

Studenti: Shkuan tani ëë?

Studentja: Pasi shkuam nëpër spitale si të marrin ftohje të rëndë?

Studenti: Mos e merr personale, pse e merr barrën mbi supe?

Rektori: Me hap se i keni bllokuar zyrat e Universitetit.

Studentja: Do ti hapim kur ti vërtetojmë të gjitha, sa i pastër je ti, çfarë Doktorature ke ti. Tenderi i ri, ku kanë shkuar lekët? Të gjitha kanë me u vërtetu, kush student është me parti, kush student shtyhet, kush student është pagu. Të gjitha do të dalin duke filluar nga unë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas atentatit që u regjistruar mbrëmjen e sotme në një fshat të Peqinit, ku një 26-vjeçar u vra dhe një tjetër u plagos, drejtori i Përgj

Gazetari i njohur Adi Krasta ka nisur mbrëmjen e sotme rrugëtimin e tij të ri profesional, tanimë jo në Tiranë, por në Prishtinë. Ai do t

Mbrëmjen e sotme u luajt derbi mes Partizanit dhe Tiranës, e cila përfundoi me fitoren e bardhëvebluve, me rezultatin 1-2.

Heronjtë e fshehur të pas-fatkeqësisë natyrore, kështu i cilëson Fondi Shqiptar i Zhvillimit (FNZH) 3 nga inxhinierët, pjesë e ekipit të

Në Universitetin e Mjekësisë nuk do të zhvillohet mësim përgjatë muajit dhjetor.

OSHEE nëpërmjet një njoftimi ka bërë me dije se cilat zona do të kenë ndërprerje energjie më 14 dhe 16 dhjetor.

Një ditë pas regjistrimit të dosjes së Lulzim Bashës në gjykatë është hedhur shorti për përcaktimin e gjyqtarit që do ta shqyrtojë.

Marsida Qatja, gruaja që fitoi vëmendjen e publikut pas vrasjes së Dritan Haxhollit që ndodhi në apartamentin e saj, është bërë sërish ak

Ndërtimet e dëmtuara rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit janë duke u shembur dhe një prej tyre ishte edhe një nga konviktet në zonën e Univer

“Bëni durim, sepse grupet e inspektimit do të shkojnë në çdo banesë e pallat, bonusi i qerave do të lëvrohet nga fillimi i janarit!"