Të rinjtë durrsakë mbjellin bimë dekorative në Kodër Currila

Postuar: 06/05/2015 - 14:29

6 maj 2015 - Në kuadër të nismave të ndërmarra për të mbrojtur mjedisin, një grup të rinjsh mbollën bimë dekorative në mënyrë simbolike në Ditën Ndërkombëtare të Luleve në Kodër Currila.

Nisma, e cila u mbështet edhe nga ministri i Mjedisit Lefter Koka, ka për qëllim kthimin e sa më shumë hapësirave të gjelbra si dhe uljen e nivelit të ndotjes në qytetin ku jetojmë. Të rinjtë zgjodhën të udhëtonin me biçikleta nga shëtitorja "Taulantia" në drejtim të Kodër-Currilave, aty ku dhe u ndalën për të mbjellë në mënyrë simbolike bimë dekorative.

Ministri i Mjedisit Lefter Koka, tha se të gjithë bashkë mund të kthejmë në funksion të komunitetit edhe terrene të vështira siç ka qenë dikur Kodër-Currila, një zonë mjaft problematike për shkak të erozionit të tokës.

Përdorimi i biçikletave në vend të makinave për të mbrojtur mjedisin, ka qenë ky mesazh që dhjetra të rinj kanë përcjellë në Ditën Ndërkombëtare të Luleve.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/ 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ujësjellës Kanalizime Durrës vazhdon aksionin në terren për kontrollin dhe verifikimin e të gjithë abonentëve që kanë problem në lidhje m

Ministria e Infrastrukturës e Energjisë në bashkëpunim me GIZ organizuan në Durrës një konferencë në kuadër të Ditës Botërore të Ujit me

Në Bulqizë ka nisur një stuhi e fuqishme e shoqëruar me erë dhe borë. Temperaturat janë ulur ndjeshëm dhe në qytet nuk ka asnjë lëvizje.

Administrata e Trump nuk e konfirmoi por as nuk e mohoi deklaratën e shqiptarit që kandidon si guvernator në Konektikat.

Gjatë ditës së sotme, Autoriteti i Kombëtar i Ushqimit në bashkëpunim me Hetimin Tatimor dhe Sektorin e Krimit Ekonomik kanë kryer kontro

Drogë nga Shqipëria në Itali, shkatërrohet banda e trafikantëve.

Në zbatim të planit të bashkëpunimit midis Forcës Detare shqiptare dhe asaj të Turqisë, ditën e Sulltan Novruzit në portin e qytetit të D

Kapriçot e pranverës do të vijojnë gjatë gjithë marsit.

Policia gjermane përmes disa bastisjeve të mëdha ka shpartalluar një bandë e cila dyshohet të ketë bërë ndërmjetësime me pagesë të martes