Të vendosur për mbrojtjen e Durrësit! Si u protestua natën para Torrës (VIDEO, FOTO)

17/03/2017 - 08:33

Një grupim i shoqërisë civile që paralajmëroi një protestë përgjatë gjithë natës përballë Torrës Veneciane, nisi protestën në orën 22:00 të mbrëmjes, kur gjithsej u mblodhën rreth 50 veta.

Sazan Guri, avokatja Mirela Jorgo, e përfaqësues të tjerë, deklaruan se janë të vendosur për të vijuar protestat e tyre në mbrojtje të trashëgimisë arkeologjike që sipas tyre, po shkatërrohet nga kreu i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako.

Ata improvizuan disa stola para Torrës Veneciane dhe një orë më vonë, iu bashkuan një grup të rinjsh që ishin nga Forumi Rinor i Partisë Demokratike.

Ambientalisti Sazan Guri u shpreh i vendosur për të mbrojtur pasurinë arkeologjike të qytetit të Durrësit.

Ndjekim deklaratat e tyre!

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot vendi ynë do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh por që mundësitë për reshje janë të pakta.

Është shtyrë për në muajin shkurt publikimi i një metodologjie të re të Komisionit Evropian, e cila ka për qëllim të ndryshojë mënyrën e

Automjetet e policisë pritet që ti nënshtrohen një ndryshimi për sa i përket pamjes së jashtme.

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ka reaguar për herë të parë si kryediplomate në vendin tonë.

OSBE-ja ka reaguar pas raportit të fundit të Transparency International për vitin 2019, i cili tregonte se vendi ynë ka humbur 7 pozicion

Gazetari Artan Hoxha dhe kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla, pasditen e sotme kanë shkuar në SPAK për të dhënë shpjegime në lidhje me

Gazetari Artan Hoxha, i cili bëri publike videon ku kryebashkiaku i Bulqizës, Lefter Alla duket duke pirë kokainë, ka dalë nga prokuroria

Të tjera lëkundje tërmeti janë ndjerë pasditen e sotme, në orën 17.57. Epiqendra ka qenë në rrethin e Korçës.

Ditën e sotme, mediat raportuan se Ministria e Arsimit ka mbyllur shkollën “Saadi” që ushtronte aktivitet prej disa vitesh në Tiranë.

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj zhvilloi një vizitë në Akademinë e Sigurisë, ku bashkëbisedoi me studentë ekselentë të Policisë Krimi