Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë, bashkë me Durrësin

Postuar: 12/11/2013 - 17:28

Kryebashkiaku Dako nënshkruan memorandum mirëkuptimi me vullnetarët e nismës

DURRËS, 12 nëntor 2013 – Autobusi i gjelbër me vullnetarët e nismës “Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë” ka mbërritur më 12 nëntor 2013 në qytetin turistik të Durrësit. Pas sensibilizimit në qytet vullnetarët janë pritur në bashki nga kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, i cili ka mbështetur këtë nismë dhe deklaroi se nisma të tilla ndihmojnë në sensibilizmin e qytetarëve për një Durrës dhe për një Shqipëri më të pastër. Kryebashkiaku Dako nënshkroi me vullnetarët një memorandum mirëkuptimi në mbështetje të kësaj nisme. Nisma “Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë” kulmon më 22 nëntor 2013, kur do të zhvillohet një aksion i koordinuar në të gjitha qytetet e Shqipërisë. Kjo nismë mbështetet nga 4 dikastere, Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Arsimit dhe Sportit, Ministria e Pushtetit Vendor. Nisma bën pjesë në lëvizjen botërore ku janë bashkuar plotë 107 shtete.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Oliver Ivanov, politikani serb që u vra sot, ka vizituar Durrësin në vitin 2006.

   Reforma për thjeshtimin e burokracive në administratë është duke vazhduar.

   Neglizhuan sëmundjen e vajzës së vogël, pasi kishin një fatkeqësi familjare, 7­-vjeçarja ndërron jetë në spitalin e Durrësit, pesë orë

Stacioni i trenit për qytetarët Tiranës do të rikthehet në Bulevardin e Ri, aty ky ka qenë stacioni historik.

Ish-nëndrejtor i Përgjithshëm i Burgjeve, Iliaz Labi ndodhet nën arrest shtepiak për llogari të një procesi për çështje korrupsioni.

Nisi sot rimbursimi i fishave të diabetit për fëmijët diabetikë, pas vendimit të Qeverisë për ofrimin falas të fishave për fëmijët 0-18 v

Një tjetër vetëvrasje është regjistruar në qytetin e Durrësit, ku ka varur veten një burrë i moshës 52 vjeç.

Gjykata Administrative ka rrëzuar kërkesë-padinë e prokurores Rovena Gashi të bërë javën e kaluar ndaj Prokurores së Përgjithshme të përk

36 gjyqtarë dhe prokurorë do t’i nënshtrohen ligjit të Vettingut.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka shpallur afatet për aplikimet për vende te lira pune në pozicionin infermier, fiziotera