Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë, bashkë me Durrësin

Postuar: 12/11/2013 - 17:28

Kryebashkiaku Dako nënshkruan memorandum mirëkuptimi me vullnetarët e nismës

DURRËS, 12 nëntor 2013 – Autobusi i gjelbër me vullnetarët e nismës “Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë” ka mbërritur më 12 nëntor 2013 në qytetin turistik të Durrësit. Pas sensibilizimit në qytet vullnetarët janë pritur në bashki nga kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, i cili ka mbështetur këtë nismë dhe deklaroi se nisma të tilla ndihmojnë në sensibilizmin e qytetarëve për një Durrës dhe për një Shqipëri më të pastër. Kryebashkiaku Dako nënshkroi me vullnetarët një memorandum mirëkuptimi në mbështetje të kësaj nisme. Nisma “Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë” kulmon më 22 nëntor 2013, kur do të zhvillohet një aksion i koordinuar në të gjitha qytetet e Shqipërisë. Kjo nismë mbështetet nga 4 dikastere, Ministria e Mirëqenies Sociale dhe Rinisë, Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Arsimit dhe Sportit, Ministria e Pushtetit Vendor. Nisma bën pjesë në lëvizjen botërore ku janë bashkuar plotë 107 shtete.

/agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

 

 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve & Agjencive Turistike (ATOA) ka reaguar ashpër lidhur me një vendim të Bashkisë së Durrësit mbi di

Një vajzë rreth 16 vjeçe u mbyt mesditën e sotme në plazhin e Ksamilit, ndërkohë mësohet se në trupin e turistes ruse janë konstatuar 2 s

Nëse keni bërë plane për të shkuar në det mendohuni dy herë, pasi moti do të jetë me kapriço.

Një aksident rrugor është regjistruar rreth orës 13:00 në afërsi të zonës së Plepave në Durrës.

Nis rehabilitimi i sheshit publik, faza e parë e Muzeut të Dëshmorëve.

Më datën 20 korrik 2017, një grup anëtarësh të Shoqatës Rinore të Atlantikut nga Kosova {KYATA, Kosovo Youth Atlantic Treaty Association,

Ambasadori Italian Alberto Cutillo ka zhvilluar një vizitë në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit ku u prit nga dr

Personi që u plagos mbrëmë në Tiranë është Mishel Manoku. Ai ka luajtur në filmin “Saimir”, si djali i Xhevdet Ferrit.

Ambasada e Shqipërisë në Greqi ka njoftuar se nga tërmeti i fuqishëm në Ishullin Kos nuk ka shtetas shqiptarë të lënduar.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar këtë të premte shkrimin e revistës “GIOIA”, ndër më prestigjiozet në Itali, për turizmin dhe detin fan