Takim Sako-Vengu, marrëveshje bashkëpunimi qytet-port (FOTO)

12/11/2019 - 18:34

Në takimin prezantues të Drejtorit të Përgjithshëm Ekzekutiv të APD-së, Pirro Vengu dhe kryetares së Bashkisë Durrës, Valbona Sako, u dakordësua hartimi i një marrëveshje të posaçme bashkëpunimi mes dy institucioneve, me qëllim rritjen e përgjegjësisë sociale ndaj komunitetit.

Kreu i APD-së, theksoi rëndësinë që ka implementimi i politikave të përbashkëta mes qeverisjes lokale dhe Autoritetit Portual Durrës, për të garantuar zhvillim të qëndrueshëm të territorit.

"Drejtori Vengu shtoi se mbështetja e APD-së në rastet e emergjencave civile në territorin e bashkisë dhe më gjerë nuk do të mungojë edhe në të ardhmen. Nga ana e saj, kryebashkiakja Sako u shpreh e gatshme për bashkëpunim mes dy institucioneve në mbështetje të programeve zhvillimore dhe kulturore të qytetit, gjë e cila do të institucionalizojë marrëdhënien e bashkëpunimit mes APD-së dhe Bashkisë së Durrësit",- njofton APD.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të hënën (nesër) pritet të nisë procesi mësimor në qarkun e Durrësit pas një ndërprerjeje gati 2 javore që nga tërmeti i 26 nëntorit.

Ditën e nesërme, Universiteti i Durrësit do të rihapë dyert sërish pas shkëputjes së detyruar për shkak të tërmetit të 26 nëntorit.

Pjesa urbane në Tiranë e ka mbyllur fazën e emergjencës, ndërkohë që po punohet edhe në zonat rurale që jeta t’i rikthehet normalitetit.

Pasi hapi dyert dhe zemrat për një strehë të sigurt për qytetarët shqiptarë të prekur nga tërmeti tashmë qeveria e Kosovës është mobilizu

Tërmeti i 26 nëntorit ka shkaktuar dëme edhe në selinë e Kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve në Tiranë.

Këshilli Bashkiak i Durrësit ka miratuar listën me 660 familje të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit, të cilat përfitojnë subvencionim qir

Vijon prishja e ndërtesave të dëmtuara rëndë gjatë tërmetit të 26 nëntorit.

Mesditën e sotme, mjetet e rënda të IMT-së kanë prishur shtëpinë dy katëshe në Ish-Kënetë, siç duket në videon e “DurrësLajm”.

Nis shembja e një godine 2 katëshe në lagjen nr.14, në Durrës.

Këshilli Bashkiak i Lezhës ka miratuar pagesën e plotë të qirasë për të gjitha familjet e prekura nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit.