Tankeri “Epic Shikoku”, 10 ditë lundrim për 8 mijë tonë gaz nga Holanda në Durrës

19/11/2019 - 17:06

Ka hyrë në Mesdhe tankeri “Epic Shikoku” me 8 mijë tonë gaz të lëngshëm, i cili është nisur më 14 nëntor 2019, ora 10:23 sipas orës vendore nga porti holandez Vlissingen, njoftojnë portalet ndërkombëtare të lundrimeve.

Parashikohet të mbërrijë në portin e karburanteve në Porto-Romano, më 23 nëntor 2019, ora 13:00. Anija-cisternë është ndërtuar në vitin 2016 në kantierin japonez Kyokuyo Shipbuildng & Iron Works – Shimonoseki.

Ka në tonazh prej mbi 8 300 tonë, kurse pesha vetjake plus ngarkesa arrin në rreth 9 mijë tonë, me gjatësi x gjerësi 119.98 m × 21 m. Tankeri i gazit të lëngshëm mban flamuri ne Singaporit, me pronësi dhe brokerim po nga Singapori: “Epic Pantheon International Gas Shipping”.

TH.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka vendosur të emërojë Shemsi Prençin Këshilltar të Posaçëm për Emergjencat Civile.

Me qindra qytetarë të Durrësit, të prekur nga tërmeti i 26 nëntorit, çdo ditë i drejtohen bashkisë për të gjetur një zgjidhje për problem

Dëbora ka zbardhur edhe parkun kombëtar të Thethit.

Ambasada amerikane në Tiranë ka zbuluar një pjesë të planeve të SHBA-ve për të mbështetur reformën e burgjeve në Shqipëri.  

Policia e Tiranës ka bërë publike masat që janë marrë për derbin Partizani – Tirana, i cili luhet sot në orën 17:00, që konsistojnë në si

Ujësjellës Kanalizime Durrës njofton të gjithë abonentët të cilët janë larguar nga banesat e dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit se mund t

Këtë të premte parashikohet me vranësira dhe herë pas here me reshje shiu gjatë paradites sipas MeteoAlb.

Paketa anti-shpifje që ka ngjallur debat në Shqipëri dhe reagime nga organizatat ndërkombëtare, u bë temë diskutimi edhe në Komisionin e

Drejtori Ekzekutiv për Shqipërinë në Bankën Botërore, Patrizio Pagano thotë se efektet e tërmetit do të kenë ndikim në ekonominë e vendit

Pas bisedimeve të së enjtes në Këshillin Europian, presidenti francez, Emanuel Macron është ndalur në një deklaratë për mediat, ku ndër t