Të interesuar për bursa studimi për SHBA? Si të përfitoni

10/10/2018 - 21:40

Jeni gati të kaloni një vit në Shtetet e Bashkuara, të mësoni për kulturën amerikane dhe të ndani traditat tuaja me ta? Ambasada Amerikane ju vjen në ndihmë me një njoftim të rëndësishëm, ku tregohen të gjitha proceduat që duhet të ndiqni si dhe kriteret që duhet të plotësoni.

Përmes një njoftimi në ‘Facebook’ ambasada kujton që të rinjtë e interesuar për këtë porgram të aplikojnë.

Po kërkoni një arsye më shumë për të aplikuar në programin Youth Exchange and Study (YES)? Lexoni atë çfarë ka për të treguar ish pjesëmarrësja jonë në YES, Emi Xhuveli: http://bit.do/eynEb

Gati për të aplikuar? Shihni kriteret e kërkuara për programin YES dhe aplikoni që sot https://bit.ly/2OUTdpF
Për më shumë informacion, ju mund të kontaktoni edhe American Councils në adresën [email protected]”, thuhet në njoftimin e ambasadës.

Programi YES, është një bursë e plotë e cila i ofron nxënësve të shkollave të mesme në Shqipëri mundësinë për të jetuar me një familje amerikane dhe për të studiuar një vit në një shkollë të mesme amerikane- pa pagesë!

APLIKANTËT DUHET:
Të jenë të lindur mes periudhës 1 janar 2002 dhe 15 korrik 2004.
Të jenë nga klasa 10 ose 11 e shkollës së mesme
Të jenë të regjistruar në shkollë të mesme në kohën e aplikimit
Të jenë nxënës me notën mesatare mirë ose shumë mirë

Të mos e kenë përfunduar shkollën e mesme para datës së nisjes së programit
Të kenë mësuar gjuhën angleze dhe të demonstrojnë aftësitë në gjuhën angleze në kohën e regjistrimit për konkurs.
Të përmbushin kriteret për marrjen e vizës amerikane.
Të jenë në gjendje të pajisen me një pasaportë ndërkombëtare në vendin ku ata aplikojnë për programin
Nxënësit me aftësi të kufizuar duhet të jenë të regjistruar në një shkollë të mesme në vjeshtën e vitit 2018 dhe të jenë të lindur mes 15 shkurtit 2001 dhe 15 korrikut 2004.
Ju mund të regjistroheni paraprakisht online për testimin në Tiranë në adresën: https://bit.ly/2x1FJ4B
Për më shumë informacion dhe detaje, ju lutemi të kontaktoni American Councils në adresën [email protected]

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Studentët nuk tërhiqen nga protesta e tyre deri në plotësimin e 8 pikave të vendosura prej ditësh si kusht për qeverinë dhe kryeministrin

Zbardhet rendi i ditës i mbledhjes së parë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë, e cila do të zhvillohet në orën 11:00 të së mërkurës në

Një ish-regjistrues dhe tre specialistë të zyrës vendore të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme në Pogradec janë kallëzuar penalisht

Pas kërkesës së shtuar të studentëve drejt Ambasadave të BE-së dhe SHBA-së në vendin tonë, vjen dhe reagimi i delegacionit të BE-së në Ti

Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka dhënë parashikimin e motit në vend, mbi situatën e reshjeve, temperaturave dhe

Ka skaduar afati për ankimet e prokurorëve në garë për KLP.

Në kuadër të masave ligjore që ndërmerren nga Ministria e Brendshme dhe institucionet e tjera shtetërore për vendosjen e një regjimi të r

Pak ditë pas kësaj deklarate të Ministrit të Infrastrukturës, dalin në dritë të tjera të dhëna që zbulojnë se kush qëndron pas kompanisë

Gjatë takimit me kryeministrin Edi Rama në Universitetin Bujqësor të Tiranës, rektori Bahri Musabelliu teksa i përgjigjej një studenti të

Eloida Goxhi, Drejtuesja e prokurorisë së Beratit do të dalë ketë të martë para Komisionit të Pavarur të Kualifikimit.