"Të investohen taksat tona", banorët të revoltuar për rrugën Durrës-Shijak: Na u shkatërruan makinat, turp të ketë Edi Rama! (VIDEO)

25/01/2020 - 17:12

Banorët e Shijakut, Katër Rrugëve dhe Xhafzotajt janë ngritur sot në protestë për infrastrukturën e rënduar të rrugës që lidh qytetin e Durrësit me Shijakun. 

Protestuesit në shenjë revolte bllokuan për disa minuta rrugën me kazanët e mbeturinave, duke mos lejuar makinat të kalojnë. 

"Taksat i jap për asfalt jo për xhungël", thotë një protestues për mediat. "Kërkojmë investimin e taksave tona. Këtu po pate ndonjë fatkeqësi, urgjencë nuk arrin kurrë të shkosh në spital në kohën e duhur.", shprehet një tjetër.

Ndërsa një protestues thotë: "Turp të ketë qeveria, Edi Rama. Është fatkeqësi e madhe që të jetë ai kryetar shteti."

Aksi Shijak-Durrës nga Kodra e Rrashbullit e deri në afersi të Katër Rrugëve është totalisht i amortizuar dhe i pakalueshëm. Edhe pse vetëm 5 kilometër e gjatë kjo rrugë është lënë në harresë nga autoritetet pas ndërtimit të autostradës Tiranë-Durrës. 

Protestat e banorëve të kësaj zone kanë qenë të vazhdueshme herë pas here, që problemi i tyre të mund të marrë zgjidhje, por asgjë deri më sot nuk ka ndryshuar. Madje as pas premtimit të vetë kryeministrit Edi Rama dy vite më parë se do të kryhet rikonstruksioni i rrugës.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Klubi i qytetit të Peshkopisë, Korabi, i ka shprehur ngushëllimet familjarëve të kryebashkiakut të Rogozhinës Haxhi Memolla për ndarjen n

Përpara Ministrisë së arsimit, ekipi i Qëndresës Qytetare, zhvilloi një protestë kreative në formën e ekspozitës. Njëra pas tjetrës u ren

Është ndarë nga jeta kryetari i Bashkisë së Rrogozhinës, Haxhi Memolla. 

Lista me personat që duhet të justifikojnë pasurinë, për të cilët ka dyshime se forta se është vënë përmes aktivitetit kriminal nuk i kan

Edvin Prifti, shefi i shërbimit të Kardiokirurgjisë në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë, ka ngritur alarmin se në QSUT nuk mund t

Bashkia e Durrësit njofton të gjithë qytetarët se të dielën (nesër) më 23.02.2020 do të zhvillohet aktiviteti “Një hap për Durrësin”, pra

Dy rastet e vdekjeve nga koronavirusi në shtetin fqinj përtej Adriatikut, kanë alarmuar jo pak edhe shqiptarët, të cilët sëmundjen vdekje

Bashkia e Durrësit njofton se ka filluar këtë të premte, lëvrimin e këstit të dytë të bonusit të qirasë.

Si çdo fundjavë, vijon kontrolli i Policisë Rrugore me radar e drager në të gjitha rrugët urbane dhe interurbane.

Pjesa e parë e ditës do të jetë me kthjellime dhe vranësira, kur përgjatë kufirit lindor do të ketë shfaqje të pakta të reshjeve të dëbor