Të mbetur pa shtëpi pas tërmetit, banorët e Durrësit në kërkim të banesave me qira (VIDEO)

11/12/2019 - 19:16

Qiratë e banesave janë rritur në Durrës pas tërmetit të 26 nëntorit. Familjet që ju janë dëmtuar shtëpitë si pasojë e lëkundjes sizmike janë duke kërkuar banesë me qira, ndërsa një pjesë tjetër e kanë gjetur atë, pavarësisht çmimit që u është ofruar.

Banorët thonë se në kushtet kur shtëpitë e tyre janë kthyer në të pabanueshme janë të detyruar të gjejnë banesa me qira, pavarësisht se bashkia ende nuk e ka shpërndarë fondin e përcaktuar. Një banor në lagjen nr. 18 na tha se e mori shtëpinë për të strehuar familjen me 25 mijë lekë të reja në muaj. Ai i ka bërë apel bashkisë të zhbllokojë fondin e qirave për këto familje. Të tjerë banorë qëndrojnë me frikë në katet e sipërm të apartamenteve, pasi dëmtimi i kateve të parë e të dytë është evident. Pasojat e pastërmetit të 26 nëntorit në Durrës janë dramatike në këtë prag dimri për mijëra banorë.

Një pjesë e qytetarëve janë strehuar nëpër hotele, një pjesë tek të afërmit, e ndërsa një pjesë tjetër po ikin nga Durrësi drejt qyteteve të tjera. Pallatet e tyre janë inspektuar nga grupet e inxhinierëve, por akt konstatimet e dhëna kanë kontradikta me gjendjen reale.

Një ditë më parë, Këshilli Bashkiak miratoi projektvendimin e krijimit të strukturës së përkohshme prej 100 vetash specialistë ndërtimi me afat tre mujor, pranë Ndërrmarrjes “Rruga”, me qëllim rikonstruksionin e objekteve të banimit, të ndërtuara para viteve 1993 dhe të dëmtuara nga tërmeti. 

Në këtë mënyrë, bashkia ka marrë përsipër të rikonstruktojë pallatet e vjetër, të ndërtuar para vitit 1993, të cilët kanë dëmtime kryesisht në katet e para e të dyta, ndërsa pallatet e reja kanë dëmtime në të githë katet, kryesisht në fasada, në muret e brendshme e shkallë. Kryeministri tha para pak ditësh se pallatet e rinj duhet të rikonstruktohen nga ndërtuesit, që jua kanë shitur banorëve.

Këshilli Bashkiak miratoi edhe listën paraprake të familjeve që përfitojnë bonusin e qerasë për një vit, pasi banesat e tyre kanë dalë jashtë funksioni ose janë shembur. Numri i familjeve që përfitojnë ka shkuar deri në 1310 deri tani, ndërsa kërkesat për të përfituar bonusin e qirasë janë shumë të larta në bashkinë e Durrësit, e cila u godit shumë rëndë nga tërmeti i 26 nëntorit.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shqipëria dëboi në mesin e javës së kaluar (15.01.2020) dy diplomatë iranianë, të identifikuar nga autoritetet si Mohammad Ali Arz Peiman

Anëtari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Besnik Cani ditën e sotme do të dalë sot para Komisioni të Pavarur të Apelimit.

Dita e sotme do të nisë me kthjellime dhe vranësira të lehta.

Një mjegull e dendur ka pushtuar Tiranën mbrëmjen e sotme. Siç duket edhe nga fotot, mjegulla bën që shikueshmëria të jetë e ulët.

Një alpiniste ka rrëshkitur në Malin e Tomorrit mesditën e sotme. Ngjarja mësohet se ka ndodhur në afërsi tē Çesmës së Tarikos.

Një ditë më parë në Durrës, kambisti Naim Musai, babai i dëshmitarit Besnik Musai, i vënë në mbrojtje nga prokuroria dhe Policia e Shteti

Autoriteti Rrugor Shqiptar informon lidhur me dy akse në Veri, Kukës- Fushë Arrëz dhe Fushë- Arrëz Pukë duke thënë se qarkullimin vijon n

Kjo fundjavë u mbyll me mot të paqëndrueshëm, me vranësira e reshje të dobëta shiu, ndërsa java që vjen do të na rikthejë sërish diellin.