Të rinjtë e Forumit Rinor Eurosocialist Durrës ndezin 51 qirinj për viktimat e tërmetit

26/11/2020 - 13:55

Të rinjtë e Forumit Rinor Eurosocialist Durrës kanë përkujtuar sot viktimat e tërmetit të 26 nëntorit të një viti më parë.

Ata ndezën 51 qirinj në ambientet e brendshme të pallatit të kulturës "Aleksandër Moisiu", në shenjë simbolike dhe në përkujtim të çdo jete të humbur tragjikisht nën rrënojat e banesave të tyre.

"Sot përkujtojmë me dhimbje viktimat e tërmetit të 26 nëntorit 2019 dhe shprehim respekt e mirënjohje për të gjitha strukturat shtetërore që me shumë përkushtim punuan pafund për të dhënë ndihmën e pare, e jo vetëm. Gjithashtu, miqtë që erdhën nga bota e kontribuan në lehtësimin e dhimbjeve dhe humbjeve që u shkaktuan.

I paharruar kujtimi i tyre. 

Pas një viti të vështirë e një tërmeti që gjunjëzoi Durrësin, ai po ringrihet më i fortë e më i bukur se kurrë.", përfundon mesazhi i tyre.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ndëshkohen me masë administrative 453 qytetarë që u konstatuan duke lëvizur pa maskat mbrojtëse.  

Eugena Tomini, shefe e shërbimit të epidemiologjisë në ISHP emërohet zv.ministre e re e Shëndetësisë.

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka njoftuar se që prej datës 20 janar 2021, ka hyrë në fuqi marrëveshja ndryshuese ndërmjet Kës

Drejtoria e Përgjithshme Detare njofton për përkeqësim të motit në vendin tonë.

Sot mbushen 10 vjet nga ngjarja e rëndë e protestës së “21 janarit”, ku katër persona u vranë në bulevard, teksa opozita e asaj kohe prot

Një 50-vjeçar nga Durrësi ka përfunduar në spital në gjendje të rëndë, pasi është hedhur nga tarraca e banesës.

Pandemia e Covid-19 e ka rritur vdekshmërinë në 27 vendet anëtare të BE-së me ritme dyshifrore gjatë periudhës mars-tetor 2020 ne krahasi

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm, por pasdite vranësirat do të

Prokuroria e Tiranës ka sekuestruar 5 milionë euro pasuri që i përkasin Sokol Markut nga Mirdita, i dënuar për trafik droge.